یکشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۶
سرویس : فرآورده های لبنی
کد خبر : ۹۱۳۳۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس فرآورده های لبنی

کمیسیون کشاورزی مجلس وجود سم در شیر را رد کرد

مقدسی گفت: با توجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری، اظهارنظر برخی افراد مبنی بر تلاطم بازار گوشت به دنبال صادرات دام واقعیت ندارد.

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشوراز زیان چشمگیر دامداران در فروش دام خبر داد و گفت: قیمت تمام شده هر کیلو دام سنگین ۳۲ هزار تومان بوده که در حال حاضر متأسفانه به سبب انباشت دام در واحد‌های دامداری، تولیدکنندگان با زیان ۹ هزار تومانی هر کیلو گوساله زنده را با نرخ ۲۳ هزار تومان در بازار عرضه می‌کنند.
صادرات دام تأثیری بر تلاطم بازار گوشت ندارد
او افزود: با توجه به انباشت چشمگیر دام سنگین در واحد‌های دامداری از مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود که مجوز صادرات دام را هر چه سریع‌تر صادر کنند، چرا که این امر علاوه بر ورود ارز به کشور در پایداری تولید و کاهش زیان دامدار تأثیر بسزایی دارد.
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد مرتع و ازدیاد تولید دام شاهد تعداد قابل توجهی دام در واحد‌های دامداری هستیم که دولت با رفع ممنوعیت صادرات یا خرید تضمینی باید به کمک تولیدکنندگان بیاید. به گفته این مقام مسئول پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که امسال تولید گوشت قرمز به یک میلیون تن برسد.
او در ادامه افزود: بدین ترتیب این نوید را به مردم می‌دهم که توان تولید ۱۰۰ درصد گوشت مورد نیاز در داخل وجود دارد و دیگر نیازی به واردات نداریم.
مقدسی در واکنش به اظهارنظر برخی افراد مبنی بر مخالفت با صادرات دام گفت: اگر چه برخی مسئولان اذعان می‌کنند که صادرات دام به تلاطم بازار گوشت دامن می‌زند، اما بنده این موضوع را تکذیب می‌کنم و معتقدم که مسئولان وزارت صمت تنها به سبب ناتوانی در کنترل بازار مجوز صادرات را نمی‌دهند.
او با انتقاد از واردات گسترده گوشت قرمز بیان کرد: ارائه اطلاعات  نادرست به منابع بالادستی مبنی بر کمبود شدید دام و گوشت قرمز در کشور منجر به واردات گسترده شده است، در حالیکه به سبب انباشت دام در واحدهای دامداری، صادرات دام‌های بالای ۶۰۰ کیلو باید به بازارهای هدف صورت گیرد.
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی بیان کرد: هم‌اکنون قیمت هر کیلو کلش یا کاه نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۳۰۰ درصدی از ۵۰۰ تومان به یک هزار و ۵۰۰ تومان و یونجه با رشد چند برابری به ۳ هزار تومان رسیده است که تمامی این عوامل در افزایش قیمت تمام شده نقش بسزایی دارد.
به گفته این مقام مسئول در حال حاضر وضعیت ذرت و کنجاله سویا در بازار مساعد است و هیچگونه نوسانی در بازار نداریم.
صادرات لبنیات به ۲۸ کشور دنیا
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در واکنش به مصرف مواد سمی در شیر گفت: اگرچه طی روز‌های اخیر در رسانه‌ها موضوع استفاده سم و استفاده از آفلاتوکسین بیش از حد مطرح شده است، اما بنده این موضوع را تکذیب می‌کنم، چرا که دامدار قبل از تولید شیر به فکر دستگاه تولیدی است.
این مقام مسئول در واکنش به مطرح شدن مباحثی مبنی بر آلودگی شیر تولیدی در کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:  با توضیحات و مستنداتی که مسئولان ذی ربط ارائه کردند، این‌مسئله تکذیب شده است، چرا که طبق اظهارات مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مصرف آفلاتوکسین از میزان مجاز در شیر پایین‌تر است.
مقدسی در پایان با بیان اینکه موضوع آلودگی شیر در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی و رد شده است، تصریح کرد: در حال حاضر به حدود ۲۸ کشور مختلف دنیا لبنیات صادر می‌کنیم و بدین ترتیب موضوع آلودگی شیر صحت ندارد.

(یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸) ۰۸:۱۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها