جمعه / ۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۲
سرویس : خدمات بازرگانی و حمل و نقل
کد خبر : ۹۱۲۷۷
گزارشگر : ۳۵۱۴
گمرک
سرویس خدمات بازرگانی و حمل و نقل
سخنگوی گمرک خبر داد:

بیش از 90درصد واردات از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا براساس موافقتنامه ترجیحی

سیدروح الله لطیفی ،سخنگوی گمرک اعلام کرد: ارزش صادرات کالاهای لیست تجارت ترجیحی ایران به اتحادیه اوراسیا از پنجم آبان تا پایان دی ماه به بیش از 66 میلیون دلار رسید.

به گزارش فودنا، سخنگوی گمرک در بازدید از گمرک منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گفت: با توجه به اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان ماه و تجارت با اعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص 862 قلم کالای وارداتی وصادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی علاوه بر صادرات و واردات اقلام دیگر صادرات ایران به کشورهای مذکور طی نه ماهه سالجاری ، حدود 2.43 درصد از وزن و2.46 درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.واین در حالی است که حجم صاردات ترجیحی ایران به کشورهای اوراسیا پس از تفاهم نامه و اعمال تخفیفات ترجیحی در آبان ماه امسال به 58 هزارو302 تن وبه ارزش 66میلیون دلار رسیده است.
لطیفی، با اشاره به میزان سرجمع صادرات کشور پس از اجرایی شدن موافقتنامه به اوراسیا گفت: سرجمع صادرات ایران به مجموع 5 کشور عضو اتحادیه اوراسیا 663 هزارو35 تن بوده است که ارزش این حجم صادرات برابر با 270 میلیون و5 هزارو 157دلار است که نسبت حجم صادرات ترجیحی طی 3 ماهه گذشته نسبت به کل صادرات به این اتحادیه 8.79 % واز حیث ارزش این نسبت 24.33% است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص میزان واردات ترجیحی از اوراسیا گفت: حجم واردات از کشورهای اوراسیا طی پنجم آبان تا کنون یک میلیون و493 هزارو447 تن بوده است که از این مقدار، میزان یک میلیون و383 هزارو 541 تن واردات ترجیجی بوده است. به عبارت دیگر 92.64% از حجم واردات کشور از اوراسیا را کالاهای ترجیحی، تشکیل داده اند.که میزان ارزش واردات ترجیحی 439 میلیون و333 هزار و809 دلار بوده است.که این میزان 84.65 درصد کل ارزش واردات از کشورهای اوراسیا را در نزدیک به سه ماه بعد از اجرایی شدن این موافقتنامه است.
لطیفی افزود: در این مدت 34درصد حجم تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و66درصد را واردات تشکیل می دهد.واز این حجم تجارت، بیشترین سهم متعلق به فدراسیون روسیه است با 39.9 درصد حجم صادرات و71.9% میزان واردات را شامل می شود. که اقلام عمده وارداتی از روسیه نیز شامل: روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد ،خطوط راه آهن ، کاغذ روزنامه وگوشت بوده است.
سخنگوی گمرک همچنین با اشاره به پنجاه قلم اصلی صادرات به اوراسیا گفت: صرف نظر از گاز طبیعی وسایر مشتقات گازی ، میوه، خشکبار، صیفی جات، سبزیجات، محصولات غذایی بخش عمده این اقلام را تشکیل می دهند ضمن آنکه اقلام وارداتی ترجیحی نیز شامل ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس وکاغذ روزنامه است.
لطیفی با اشاره به نقش منطقه ویژه امیرآباد در تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت:بندر امیرآباد با دارا بودن نسل سوم بندری یکی از پیشرفته ترین بنادر کشور است که قابلیت جابجایی بار به صورت رو رو را دارد و گمرک با دارا بودن نقش محوری در تسهیل تجارت کشور با اتحادیه اوراسیا می تواند ضمن اجرای قوانین گمرکی، به تسریع در جابجایی کالا کمک شایانی کند.
لطیفی در ادامه اظهار داشت: امیرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلی و زیر ساخت های مناسب در تجارت با کشورهای آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا نقش سازنده ای را داراست.
جمشیدی مدیرکل گمرک امیرآباد در این دیدار،ضمن اعلام آمادگی گمرک امیرآباد برای توسعه تجارت با اوراسیا هماهنگی های لازم با سایر دستگاه ها در این منطقه نیز وجود دارد تا در این شرایط خاص کشور در تامین کالای اساسی و توسعه صادرات و ارز آوری برای کشور تمام مساعی صورت گیرد.
(جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸) ۱۵:۱۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها