چهارشنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۰
سرویس : اقتصاد
کد خبر : ۹۰۸۹۶
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس اقتصاد

تجارت با اوراسیا موثرترین اقدام ایران برای عبور از تحریم است

مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، موثرترین اقدام ایران برای توسعه اقتصادی و عبور از تحریم است.

میرهادی سیدی روز چهارشنبه در جمع فعالان اقتصادی استان گلستان در گرگان اظهار داشت: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا حدود ۵ تریلیون دلار تولید ملی دارند و حجم تجارت ۵ کشورهای عضو آن ۸۵۰ میلیارد دلار است که ایران می تواند از این بازار برای رونق اقتصادی و صادرات کالاهای خود استفاده کند.

 
موافقنامه پیوستن ایران به اوراسیا از ۵ آبان امسال اجرایی شد و قرار است یکسال پس از اجرای این موافقتنامه، مقدمات تجارت آزاد با منطقه مذکور فراهم شود.
 
هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است.
 
مشاور امور بین الملل و توافقنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، بهبود دسترسی به بازار ۱۸۳ میلیون نفری این کشورها، انضباط با ثبات تجاری، بهبود سرمایه گذاری و انتقال فناوری و کسب تجربه و کار با کشورهای عضو اوراسیا را از مهم ترین ظرفیت های این اتحادیه برشمرد و گفت: سرمایه گذاری در حوزه زیرساختی برای استفاده از این ظرفیت ضروری است.
 
مدیر روابط چند جانبه معاونت بین الملل اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه گفت: تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید کنندکان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد.
 
اسفندیار امیدبخش همچنین بر اطلاع رسانی از ظرفیت اتحادیه اوراسیا به تجار، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی کشور تاکید کرد.
 
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز گفت: اتحادیه اوراسیا ظرفیتی مناسب برای برون رفت از موانع توسعه تجارت ایران در شرایط تحریم اقتصادی است.
 
علی محمد چوپانی بر افزایش آگاهی تجار، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی استان از توافقنامه ایران با اتحادیه اوراسیا تاکید کرد.
 
در استان گلستان بیش از ۸۰۰ تاجر عضو اتاق بازرگانی گرگان در حوزه صادرات و واردات فعالیت دارند.
 
در حال حاضر ایران سهم کمتر از سه دهم درصدی از بازار اوراسیا دارد ولی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه سه کشور روسیه، قزاقستان و ارمنستان از این اتحادیه همسایه ایران محسوب می شوند و دو کشور قرقیزستان و بلاروس هم به کشور ما نزدیک هستند، برخورداری از تسهیلات تجارت در حوزه ارواسیا می تواند صادرات ایران را متحول کند.
 
کارشناسان پیش بینی می کنند که با امضای موافقت نامه موقت تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تجارت ایران با این کشورها حداقل به ۱۰ تا  ۱۵ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.
(چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸) ۱۵:۵۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها