چهارشنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۰
سرویس : چاشنی، ادویه ها و کنسرو غیرگوشتی
کد خبر : ۹۰۸۹۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس چاشنی، ادویه ها و کنسرو غیرگوشتی

فروش رب استحصالی از خرید حمایتی گوجه‌فرنگی در بورس کالا

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از عرضه و فروش حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن رب گوجه فرنگی در بازار فیزیکی بورس کالای کشاورزی خبر داد.

«حسین شیرزاد» افزود: تاکنون ۸۹ درصد مطالبات گوجه فرنگی کاران به ارزش۲۹۷ میلیارد تومان در استان های فارس، خراسان رضوی، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی پرداخت شده است.
وی اظهارداشت: کشاورزان در سال جاری الگوی کشت ارایه شده از جانب وزارت جهاد کشاورزی را رعایت نکرده و مبادرت به کشت گسترده محصول گوجه فرنگی کردند که نتییجه آن عرضه بالای این محصول در مقابل تقاضای ثابت باعث شد تا در تابستان گذشته با کاهش شدید قیمت این محصول در بازار روبرو شویم به نحوی که قیمت گوجه در بازار پایین تر از قیمت تمام شده برای کشاورزان شد.
وی تصریح کرد: تا جایی که پایداری تولید این محصول در سال‌های آتی را دچار مخاطره کرد بنابراین ناگزیر این سازمان در اجرای سیاست‌های حمایتی دولت از کشاورزان بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور و ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی به نمایندگی از دولت مبادرت به خرید حمایتی گوجه فرنگی مازاد بر نیاز این صنعت در تابستان امسال کرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اضافه کرد: در این طرح در مجموع حدود ۳۳۵ هزار تن گوجه فرنگی به طور مستقیم از کشاورزان خریداری شد که در مجموع بالغ بر ۴۶ هزار تن رب گوجه فرنگی تولید شده است.
وی با بیان اینکه تعداد کارخانه های طرف قرارداد تعاونی های روستایی ۲۳ کارخانه مستقر در ۷ استان است، گفت: تاکنون ۶۵ میلیارد تومان معادل ۸۷ درصد از مطالبات کارخانه های رب گوجه فرنگی پرداخت شده است. 
شیرزاد با بیان اینکه شفافیت، دسترسی آسان به اطلاعات و ایجاد فرصت مساوی برای خریداران از ویژگی های فروش این کالا در بورس است، افزود: این طرح، پشتوانه ای جهت تعدیل قیمت، ها در بازار است که در راستای سیاست های تنظیم بازاری این سازمان به مرور از طریق بورس در بازار عرضه خواهد شد.

(چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸) ۱۲:۱۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها