چهارشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۹:۴۲
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۰۷۶۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

یک پنجم خوراک مردم ایران نان و فرآروده‌های آن است

بررسی ها نشان داد گوشت ۲۰.۸ درصد، نوشابه و غذا‌های آماده و دخانی ۹.۱ درصد و آرد، غلات، رشته، نان و فرآورده‌های آن ۲۰.۱ درصد از سبد غذایی خانوار‌های ایرانی را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.

گوشت 20.8 درصد، نوشابه، غذا‌های آماده و دخانی 9.1 درصد و آرد، غلات، رشته، نان و فرآورده‌های آن 20.1 درصد از سبد خانوار‌های ایرانی را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند که به ترتیب، استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و البرز در هر یک از سبد‌های یاد شده، بیشترین سهم را داشته اند.
55 درصد از گوشت مورد استفاده ایرانیان در سال 97، گوشت دام، 11 درصد گوشت حیوانات دریایی و 34 درصد گوشت پرندگان بوده است.
سهم ادویه ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی، 3.9 درصد سبد غذایی خانوار‌های ایرانی در سال گذشته بود که استان خوزستان بیشترین سهم را داشت.
قند، شکر، شیرینی ها، چای، قهوه و کاکائو 7.7 درصد و خشکبار و حبوبات 5.4 درصد در سبد غذایی خانوار‌های ایران در سال گذشته بود که استان‌های کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین سهم را در هر یک از سبد‌های ذکر شده داشتند.
میوه‌ها و سبزی‌ها 18.7 درصد (بیشترین سهم مربوط به استان بوشهر)، شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان 10.9 درصد (بیشترین سهم مربوط به تهران) و روغن‌ها و چربی‌ها 3.3 درصد (بیشترین سهم مربوط به استان کرمانشاه) از سبد غذایی شهروندان ایرانی را در سال گذشته تشکیل می‌داد.
همچنین براساس اعلام مرکز آمار ایران، متوسط انواع هزینه‌های خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری در سال 97، نود و چهار هزار و 505 هزار ریال (9 میلیون و 450 هزار و 500 تومان) بوده است.

(چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸) ۱۹:۴۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها