شنبه / ۷ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۵
سرویس : اقتصاد
کد خبر : ۹۰۶۵۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
تسنیم
سرویس اقتصاد

تبدیل موافقتنامه ایران با اوراسیا به تجارت آزاد تا ۳ سال آینده

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که موافقتنامه ایران با اوراسیا طی دو تا سه سال آینده به تجارت آزاد تبدیل می شود گفت: وقتی در فرآیند زمان تجارت آزاد برقرار می شود کالاها به راحتی بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه تبادل خواهد شد.

 حمید زاد بوم از تبدیل موافقتنامه اوراسیا به تجارت آزاد طی دو تا سه سال آینده خبر داد و افزود: این موافقت نامه تجاری بین ایران و پنج عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا یعنی روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان منعقد شده است.
 
وی اظهارداشت: موافقتنامه مزبور در مرحله نخست شامل 862 قلم کالاست که قرار بر اینکه در فرآیند زمان تبدیل به تجارت آزاد شود.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: وقتی موافقتنامه تجارت آزاد بین کشوری با یک منطقه تجاری اتفاق می افتد به یقین در بحث تجارت، سرمایه گذاری های مشترک ودر یک کلام روی حرکت تجاری و اقتصادی کشور تاثیر خواهد گذاشت.
 
وی افزود: تبادل کالاها بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اغلب از سوی فعالان بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
زادبوم اظهارداشت: نکته حائز اهمیت اینکه ایران توانسته در شرایط سخت تحریمی موافقتنامه مزبور را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برقرار کند که جای بسی مباهات دارد.
 
وی گفت: هم اکنون سطح تبادل تجاری سالانه این اتحادیه با جهان 866 میلیارد دلار است.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: واردات این اتحادیه در سال بالای 400 میلیارد دلار از دنیاست.
 
وی اظهارداشت: سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران هستند و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.
 
زاد بوم تصریح کرد: وقتی در فرآیند زمان تجارت آزاد برقرار می شود کالاها به راحتی بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه تبادل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: تبادل آسان و روان تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه گذاری متقابل می شود.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یکی از فوائد تجارت آزاد بین کشورها آزاد سازی سایر بخش ها است که می تواند اقتصاد این کشورها را حرکت دهد.
 
وی یادآورشد: این موافقتنامه دو تا سه سال آینده به تجارت آزاد منجر خواهد شد و به یقین بخش خصوصی بیشتر می تواند وارد تبادل تجاری و سرمایه گذاری مشترک با کشور های عضو اتحادیه شود.
(شنبه ۷ دی ۱۳۹۸) ۰۹:۲۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها