شنبه / ۲۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۳
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۰۳۵۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

۱۳۷.۹ میلیون دلار صادرات ترجیحی و غیر ترجیحی ایران به اوراسیا

میراشرافی گفت: از ۵ آبان امسال تا ۸ آذر کل میزان صادرات ترجیحی و غیر ترجیحی ایران به اوراسیا ۱۳۷.۹ میلیون دلار بوده است.

میراشرفی  رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران  گفت: بیش از یک ماه است که از اجرای موافقت نامه موقت تجارت آزاد اوراسیا گذشته و تاکنون در قالب این موافقت نامه از تاریخ ۵ آبان امسال تا ۸ آذر صادرات ترجیحی به اوراسیا از سمت ایران ۲۸.۲ میلیون دلار بوده است و واردات ترجیحی ۱۶۶ میلیون دلار بوده است که عمده این کالاها، کالا‌های اساسی و موردنیاز کشور است که باید وارد می‌شد.
او گفت: جمع کل صادرات ترجیحی و غیر ترجیحی ما به اوراسیا ۱۳۷.۹ میلیون دلار است و جمع کل واردات از اوراسیا هم تاکنون ۱۹۳ میلیون دلار بوده است.
میراشرفی تاکید کرد: چنانچه طرف ایرانی و ۵ کشور اوراسیا اقدامات لازم را به جهت بهره گیری تجار دو کشور از تعرفه‌های ترجیحی انجام نداده باشند موافقت نامه طوری تنظیم شده تا این مسئله مانع منافع تجار نباشد و بازرگانان می‌توانند تا یک سال بعد از صادرات این اقلام همچنان از مزیت‌های تعرفه‌های ترجیحی استفاده کنند.
او ادامه داد: در شرایط فعلی کشور‌های اوراسیا یک امکان و ظرفیت بسیار خوب است که ما باید از این ظرفیت استفاده بهینه کنیم تا صادرات و واردات کالا‌های موردنیاز انجام شود.
میراشرفی گفت: ضمن این که با توجه به درخواست دو طرف موافقت نامه هر دو طرف در تجارت تلاش می‌کنند تا از استفاده از دلار و دیگر ارز‌های رایج فاصله بگیرند و از ارز‌های منطقه‌ای برای مبادله کالا استفاده کنند.

(شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸) ۱۳:۲۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها