پنج شنبه / ۲۱ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۸
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۰۳۲۳
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

فاز تهاجمی ملخ‌های صحرایی از دی ماه/سطح مبارزه علیه آفت ملخ در ۲ استان به ۲ هزار و ۹۵ هکتار رسید

میر گفت: باتوجه به آغاز فاز تهاجمی ملخ های صحرایی از سمت عربستان و شاخ آفریقا از ماه آتی آمادگی برای مبارزه انجام شده است.

محمد رضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات ، درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ های صحرایی به کشور اظهار کرد: ملخ‌های صحرایی در موج جدید حرکت خود از سمت هندوستان و پاکستان به سمت خواستگاه اصلی که نوار ساحلی دریای سرخ و شبه جزیره عربستان بوده در حال حرکت هستند.
 
وی افزود: بخشی از ملخ‌های صحرایی که در حال گذر به سمت هندوستان و پاکستان هستند، از کشور ما عبور می‌کنند که براین اساس تاکنون دسته جاتی وارد و در استان‌های هرمزگان و تا حدودی سیستان و بلوچستان مبارزه علیه این آفت صورت گرفته است.
 
میر مجموع مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در ۲ استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان را ۲ هزار و ۹۵ هکتار اعلام کرد و گفت: بنابر آمار یکصد و ۹۶۸ هکتار مبارزه در استان هرمزگان و یکصد و ۲۷ هکتار در سیستان و بلوچستان صورت گرفته است.
 
سخنگوی سازمان حفظ نباتات از ورود دسته جات بزرگ ملخ صحرایی طی روز‌های آتی به کشور خبر داد و افزود: براساس پیش بینی‌های سازمان فائو، دسته جات بسیار بزرگی از ملخ‌ها در حال عبور از کشور ایران هستند که به احتمال زیاد طی چند روز آینده بخشی از این ملخ‌ها در هنگام عزیمت به کشور عربستان در ایران فرود خواهند آمد که در صورت تحقق این امر، مبارزه در حجم بیشتری باید صورت گیرد.
ورود دسته جات بزرگ ملخ صحرایی طی روزهای آتی به کشور
 
به گفته وی، با ورود دسته جات بزرگ ملخ‌های صحرایی طی روز‌های آتی به کشور پیش بینی می‌شود که این آفت به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و برخی قسمت‌های استان بوشهر سرایت کند که بدین منظور اقدامات و برنامه ریزی‌های لازم در ارتباط با این آفت صورت گرفته و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
 
سخنگوی سازمان حفظ نباتات متوسط اعتبار مبارزه به ازای هر هکتار را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنابر برآورد‌های سازمان فائو مبنی بر سطح مبارزه برای فاز تهاجمی هجوم ملخ‌ها در ماه‌های دی و بهمن رقمی بالغ بر ۴۵ تا ۵۰ میلیارد تومان مورد نیاز است که با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته امیدواریم مشکلی در زمینه تخصیص اعتبار وجود نداشته باشد.
 
به گفته وی، پیرو دستور معاون اول رئیس جمهور در سه ماه قبل، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور همکاری لازم را با سازمان حفظ نباتات دارند و آماده هستند که وقتی وارد فاز اصلی مبارزه شدیم بودجه مورد نظر را، هم در اختیار استان‌ها و هم در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار دهند.
 
میر درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات در خصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی گفت: با توجه به آنکه در شرایط فعلی دروضعیت بحرانی و غیرمعمول در خصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی قرار نداریم، بنابراین از طریق اعتبارات استانی در حال مبارزه هستیم چرا که همه ساله بحث مبارزه با ملخ‌های صحرایی در ابعاد کوچک‌تر در منطقه جازموریان داشتیم.
 
سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: فاز قبلی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی از بهمن سال گذشته تا شهریور در سطحی معادل ۷۵۰ هزار هکتار صورت گرفت که در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بود.
 
وی افزود: بنابر پیش بینی‌های سازمان فائو مبنی بر ورود دسته جات جدید ملخ طی روز‌های آتی، مکاتبات مورد نیاز در ارتباط با تخصیص اعتبارات مورد نیاز صورت گرفته و دستورات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی وزارت کشور به استان‌ها ابلاغ شده و همواره این آمادگی وجود دارد که در صورت نیاز تخصیص اعتبار لازم صورت گیرد.
در فاز تهاجمی ملخ صحرایی خسارتی به محصولات زراعی و باغی وارد نخواهد شد
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه فاز تهاجمی ملخ‌های صحرایی از دی به کشور آغاز می‌شود، بیان کرد: براین اساس آمادگی را ایجاد کردیم که از ابتدای دی یا بهمن که فاز اصلی هجوم ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان و شاخ آفریقا به ایران سرازیر می‌شود و بسیاری از استان‌ها را همانند دوره قبل تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
 
میر درباره اینکه آیا با ورود فاز جدید ملخ‌های صحرایی احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و به خطر افتادن امنیت غذایی کشور وجود دارد، اظهار کرد: بنابر تجربه مبارزه در سال زراعی گذشته که در سطح گسترده‌ای با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی اعم از نیروی سپاه، بسیج، کشاورزان و استانداری‌ها صورت گرفت، آفت به نحو مطلوبی مدیریت شد که به همین خاطر در فاز جدید مبارزه تا حدی ادوات و امکانات را نسبت به سال قبل بیشتر تجهیز کردیم که بدین ترتیب پیش بینی می‌شود همانند سال گذشته به سبب شرایط مساعد مبارزه آسیبی به محصولات زراعی و باغی وارد نشود.
 
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در پایان درباره اینکه هشدار‌های لازم برای مبارزه با ملخ صحرایی به کشور عربستان داده شده است، تصریح کرد: دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا طی سفر اخیری که به ایران داشتند، اقدامات ایران را خوب ارزیابی کرد و اذعان کرد که کشور‌های عربی در زمینه مبارزه کم کاری کردند که به همین خاطر سازمان فائو هشدار‌های لازم را در این زمینه داده است و همواره بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کند.
(پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸) ۱۱:۳۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها