پنج شنبه / ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۲۳:۳۱
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۰۲۱۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس سرویس عمومی

آغاز فاز تهاجمی حمله ملخ های صحرایی از ماه آتی

میر از آغاز فاز تهاجمی ملخ های صحرایی طی ماه های دی و بهمن به کشور خبر داد.

محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ های صحرایی به کشور اظهار کرد: هم اکنون موجی از ملخ های صحرایی در مسیر بازگشت از هند و پاکستان به ایران آمدند.

وی افزود: با توجه به آنکه ملخ های صحرایی در فاز تهاجمی قرار ندارند، از این رو مبارزه در حد محدودی در حال انجام است.

میر ادامه داد: بنابرآخرین آمار تاکنون در سطحی حدود یک هزار و ۴۱ هکتار مبارزه در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان صورت گرفته است.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه کمبودی در اعتبار مبارزه آفت ملخ صحرایی در ۲ استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر با اعتبار موجود در سازمان جهاد کشاورزی استان ها مبارزه صورت گرفته است و مشکلی در این زمینه نداریم.
متوسط اعتبار هر هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی ۵۰ هزار تومان است
وی متوسط اعتبار مبارزه به ازای هر هکتار را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنابر برآوردهای سازمان فائو مبنی بر سطح مبارزه برای فاز تهاجمی هجوم‌ ملخ ها در ماه های دی و بهمن رقمی بالغ بر ۴۵ تا ۵۰ میلیارد تومان مورد نیاز است که با توجه به پیگیری های صورت گرفته امیدواریم مشکلی در زمینه تخصیص اعتبار وجود نداشته باشد.

به گفته این مقام مسئول، براساس تجربه سال گذشته و حجم پیش بینی شده هجوم آفت ملخ به استان های جنوبی انتظار می رود که این میزان اعتبار به موقع تامین و در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه رایزنی ها برای تخصیص اعتبار در حال انجام است، بیان کرد: وزیر کشور دستورات لازم در خصوص تخصیص اعتبار را دادند و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتبارات مورد نیاز را در نظر گرفتند تا در مواقعی که ملخ ها وارد فاز تهاجمی شدند، اعتبارات به سازمان های ذی ربط پرداخت شود‌.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در پایان درباره اینکه هشدارهای لازم برای مبارزه با ملخ صحرایی به کشور عربستان داده شده است، تصریح کرد: دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا طی سفر اخیری که به ایران داشتند، اقدامات ایران را خوب ارزیابی کرد و اذعان کرد که کشورهای عربی در زمینه مبارزه کم کاری کردند که به همین خاطر سازمان فائو هشدارهای لازم را در این زمینه داده است و همواره بر عملکرد آنها نظارت می کند.


(پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸) ۲۳:۳۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها