یکشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۸ / ۲۰:۵۳
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۹۰۱۳۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

دپو ۱۰۰۰ کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی/بازهم پای اختلاف با استاندارد در میان است؟

خبرها از دپو حدود ۱۰۰۰ کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی به دلیل ابهام در اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج سازمان استاندارد حکایت دارد.

بر اساس مصوبه وزارت صمت و ابلاغیه گمرک، واردات برنج به کشور از ابتدای آذر ماه سال جاری آزاد شده است. این درحالی است که برنجهای ثبت سفارش شده بعد از آذر ماه به صورت عادی ترخیص شده اما برنجهای ثبت شده قبل از این ماه همچنان باید در انبار تحت کلید باشند.
نکته جالب توجه اینکه خبرها از دپو حدود  1000 کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی حکایت دارد. پیگیریها نشان می‌دهد به جز موضوع ممنوعیت واردات که  از 10 روز پیش لغو شده موضوع اختلافات گمرک و سازمان استاندارد مانع از ترخیص این 1000 کانتینر کالا از گمرک شده است.
پیگیریها از گمرک شهید رجایی نشان می‌دهد، برخی از این محموله‌ها در خصوص اجرای استاندارد 127 برنج دچار مشکلاتی شده‌اند. این درحالی است که در مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار آمده است، با عنایت به شرایط جنگ اقتصادی کشور و لزوم تامین مستمر کالاهای اساسی و تکالیف محوله به همه دستگاه‌های مسئول با محوریت کارگروه تنظیم بازار مبنی بر خودداری از هر گونه تغییر ضوابط و فرآیندهایی که منجر به خود تحریمی و با بروز مشکلات تأمین کالاها می‌گردد و با عنایت به مصوبات جلسات کارگروه تنظیم بازار در خصوص به تعویق افتادن اجرای استاندارد 127 برنج در بخش مشخصات فیزیکی از جمله تعداد دانه شکسته، دانه آسیب‌دیده در اثر گرما و دانه قهوه ای مقرر گردید تا زمان انجام اقدامات لازم در جهت اصلاح موارد مذکور در کمیته ملی استاندارد، اجرای استاندارد اجباری بخش فیزیکی تا پایان سال 99 به تعویق افتد.
ضمناً با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی به این کالا کنترل رفع تعهد ارزی این کالا بر عهده دستگاه مسئول می باشد و از این بابت تکلیفی متوجه  سازمان ملی استاندارد نیست.

(یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸) ۲۰:۵۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها