شنبه / ۹ آذر ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۲
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۰۱۰۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
فارس
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

چرا عمکلرد محصولات باغی در ترکیه دو برابر ایران است؟

عمکلرد محصولاتی مانند انار و پرتقال د رکشور ترکیه دو برابر ایران و عملکرد انجیر 4.5 برابر ایران است.

یکی از فاکتورهای مهم در پیشرفته بودن کشاورزی یک کشور عملکرد در هکتار کشاورزان است یعنی کشاورزان آن کشور به ازای یک هکتار زمین چه میزان از آن محصول تولید می کنند، هرچه این میزان زیاد باشد نشان می دهد  که کشاورزان از منابع به خوبی استفاده کرده آنرا هدر نداده و علم را در آن دخالت داده اند تا اینکه محصول بیشتری تولید کرده اند.
بر اساس آمارهای سازمان خواروبار جهانی، عملکرد انار در کشور ترکیه دو برابر ایران است یعنی کشاورزان این کشور از یک هکتار زمین 22 تن اما کشاورزان ایران 11 تن برداشت می کنند مفهوم آن این است که از همان میزان زمین و سرمایه ای که کشاورزان ترک استفاده می کنند تولید و درآمد دو برابری نسبت به کشاورزان ایرانی دارند.
در مورد مرکبات هم همینطور است باغداران ترکیه 1.6 برابر تولید بیشتری نسبت به باغداران ایرانی دارند، این رقم در مورد پرتقال دو برابر و در مورد انجیر 4.5 برابر است.
ایران در تولید محصولات باغی جایگاه بسیار مناسب جهانی را در مقایسه با ترکیه دارد که این به لطف بالا بودن سطح زیر کشت محصولات است مفهوم آن این است که منابع بیشتری برای تولید این محصولات هدر می رود تا بتوانیم جایگاهی را کسب کنیم اما کشوری مثل ترکیه روی عملکرد کار کرده و با منابع کمتر محصول بیشتری تولید می کند.

(شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸) ۱۴:۵۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها