پنج شنبه / ۷ آذر ۱۳۹۸ / ۰۸:۵۳
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۰۰۶۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

رشد ۱۰ درصدی تولید مرکبات در سال ۹۸/ایران سومین تولیدکننده کیوی در دنیاست

شعبانی گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید مرکبات مازندران به ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد دارد.

محمد رضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران آخرین وضعیت تولید مرکبات اظهار کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید مرکبات مازندران به ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد دارد.
وی افزود: با توجه به شرایط مساعد تولید در صورت کاهش تعرفه ترجیحی به اوراسیا و رقابت پذیری با سایر رقبا، صادرات رونق خواهد گرفت.
شعبانی مجموع تولید مرکبات کشور را بیش از ۴.۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: عمده تولید نارنگی و پرتقال مربوط به استان‌های شمالی و لیموترش و لیموشیرین استان‌های جنوبی است.
تولید کیوی به ۳۰۰ هزارتن می رسد
شعبانی درباره آخرین وضعیت تولید کیوی بیان کرد: امسال حدود ۳۰۰ هزارتن کیوی در کشور تولید خواهد شد که با توجه به سرانه مصرف بیش از ۱۵۰ هزارتن از محصول باید به بازار‌های هدف صادر شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ایران رتبه سوم و چهارم تولید کیوی در دنیا را داراست، بیان کرد: با توجه به وضعیت مناسب تولید کیوی، در صورت کاهش تعرفه ترجیحی امکان ورود به بازار‌های اوراسیا وجود دارد چرا که از لحاظ کمیت و کیفیت قابل رقابت با سایر رقبا هستیم.
وی حمایت دولت در بخش اعطای تسهیلات بانکی و رفع معضلات بازگشت ارز به کشور را راهکار صادرات دانست و گفت: با وجود آنکه تنها تولید کننده در دنیا نیستیم، از این رو حمایت همه جانبه دولت در بخش حمل و نقل و افزایش توان مالی صادرکنندگان تنها راه حل توسعه صادرات است.
شعبانی درباره آخرین جزئیات تنظیم بازار مرکبات شب عید، بیان کرد: بنابر تصمیمات کمیته راهبردی قرار است ۳۰ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب به منظور تنظیم بازار شب عید در سردخانه‌ها ذخیره سازی شود.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در پایان با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب خرید هر کیلو پرتقال را ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، تصریح کرد: امیدواریم خرید با قیمت فعلی از باغداران استمرار یابد چرا که این امر در تعادل بازار تاثیر بسزایی دارد.

(پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸) ۰۸:۵۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها