پنج شنبه / ۳۰ آبان ۱۳۹۸ / ۰۷:۱۹
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۸۹۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

رشد ۲۰۰ درصدی توسعه گلخانه ها/اختصاص تسهیلات به مناطق محروم

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: از آغاز بکار دولت یازدهم سطح گلخانه‌های کشور با رشد ۲۰۰ درصدی از حدود ۸ هزار و ۸ هکتار به بیش از ۱۶ هزار هکتار تا پایان مهر ماه سال جاری رسیده است.

ولی اله بنی‌عامری مجری با بیان اینکه سطح گلخانه‌ها از سال ۹۲ تاکنون دو برابر شده است، گفت: از آغاز بکار دولت یازدهم سطح گلخانه‌های کشور با رشد ۲۰۰ درصدی از حدود ۸ هزار  و ۸ هکتار  به بیش از ۱۶ هزار هکتار  تا پایان مهر ماه سال جاری رسیده است.
وی با بیان اینکه توسعه گلخانه‌ها برای کاهش مصرف آب در سطح کشور ضروری است، خاطرنشان کرد: در طول ۶ سال گذشته با توسعه سطح کشت گلخانه‌ای در کشور بیش از ۹۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.
بنی‌عامری ادامه داد: با توسعه حدود ۸ هزار هکتاری گلخانه ها در ۶ سال اخیر معادل تولید ۸۰ هزار هکتار در فضای باز به تولیدات کشور اضافه شده است.
افزایش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تنی تولیدات گلخانه‌ای کشور
مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با اشاره به اینکه این توسعه برای بیش از ۸۰ هزار نفر به‌خصوص دانش‌آموختگان کشاورزی، کارآفرینان و کشاورزان، فرصت‌های شغلی جدید و اشتغال پایدار ایجادکرده است، تصریح کرد: با توسعه گلخانه ها از سال ۹۲ تاکنون، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به تولیدات گلخانه‌ای کشور افزوده‌شده است.
وی با اشاره به تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه کشور، صندوق توسعه ملی و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تخصیص و پرداخت تسهیلات بانکی به طرح ها و رسته فعالیت های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی از جمله طرح توسعه گلخانه های کشور، افزود: بر این اساس از محل اعتبارات بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ و مطابق با شیوه نامه پرداخت تسهیلات بانکی از محل اعتبارات مزبور تسهیلات بانکی به متقاضیان پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال از طریق کارگروه های استانی و بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال از طریق کارگروه ملی تشکیل شده از نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نیرو (امور آب)، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی شده است.
بنی عامری افزود: برابر با آخرین اطلاعات سامانه سیتا تا تاریخ ۳۰ مهرماه امسال، تعداد ۲ هزار و ۶۹۴ طرح گلخانه ای به مبلغ تسهیلات ۶۵۶۴۲ میلیارد ریال به بانک عامل حوزه کشاورزی، پست بانک و بانک توسعه تعاون معرفی شده که ۳۷۳۹ میلیارد ریال برای ۳۱۳ طرح در بانک های عامل مصوب شده است.
مجری طرح توسعه گلخانه ها با اشاره به اعطای تسهیلات به مناطق محروم گفت: این تسهیلات از بند الف تبصره ۱۸ با نرخ سود بانکی ۷ درصد برای مناطق غیر برخوردار و با نرخ سود بانکی ۹ درصد برای مناطق برخوردار به متقاضیان پرداخت می‌شود.
بنی‌عامری ادامه داد: برای این تسهیلات یک سال سازندگی در نظر گرفته‌شده  و مدت‌زمان بازپرداخت این تسهیلات ۵ ساله خواهد بود.
وی تصریح کرد: استان های فارس با ۱۷ طرح، هرمزگان ۱۳ طرح، تهران و خراسان رضوی ۱۰ طرح، بیشترین تعداد طرح های گلخانه ای مصوب شده در کارگروه ملی را داشته اند و استان های ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، قزوین، قم، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و یزد، طرح مصوب در کارگروه ملی نداشته اند.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی با ۶۴۹۷ میلیارد ریال، بیشترین سهم تسهیلات مصوب در کارگروه ملی را داشته است، ادامه داد: پس از آذربایجان شرقی، استان گلستان، خراسان رضوی و تهران بیشترین سهم را در تسهیلات مصوب شده در کارگروه ملی داشته است.
وی در پایان گفت: بانک عامل حوزه کشاورزی، به مقوله گلخانه‌ای توجه دارد تا از طریق تسهیلات مربوطه، از مشکلات گلخانه‌داران کاسته شده و امکان فعالیت تقاضامحور این مراکز فراهم شود. اگر گلخانه‌داران، حساب خود را به این بانک  منتقل کنند، با دریافت شرایط سهل و آسان تسهیلات بانکی، صادرات محصولات باغی نیز بهبود می‌یابد.

(پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸) ۰۷:۱۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها