یکشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۸ / ۲۱:۰۱
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۹۷۸۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس سرویس عمومی

گرانی ۱۰ هزار تومانی تخم مرغ در سایه ضعف نظارت تنظیم بازاری‌ها

نبی پور گفت: قیمت هر شانه تخم مرغ با نرخ مصوب خود به سبب ضعف در نظارت مسئولان تنظیم بازار ۱۰ هزار تومان فاصله دارد.

ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۶۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۵ هزار تومان است.
وی قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های کنونی بیانگر فاصله قیمت با نرخ مصوب و زیان تولیدکنندگان است.
نبی پور ادامه داد: با افزایش یک شبه قیمت بنزین، هزینه‌های حمل و نقل به شدت بالا می‌رود چرا که عمده ماشین‌های حمل تخم مرغ نیسان هستند که با این وجود تجدید نظر باید در قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار درب مرغداری صورت گیرد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان حمایت قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ در میادین میوه و تره بار را ۸ هزار و ۹۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۸ هزار تومان اعلام کرده است، بیان کرد: این در حالی است که در مغازه‌ها و بازار هر شانه تخم مرغ با نرخ ۲۸ هزار تومان عرضه می‌شود که به سبب ضعف نظارت مسئولان تنظیم بازار با درب مرغداری تفاوت معناداری دارد.
وی درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ گفت: از هفته‌های گذشته مقداری تخم مرغ به افغانستان و عراق در حال انجام است، اما برآورد دقیقی از میزان صادرات در دسترس نیست.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با انتقاد از این مسئله که خبری از حمایت تولید داخل نیست، افزود: تولیدکننده‌ای که هر روز باید به واحد مرغداری خود سر بزند، جای این سوال مطرح است که با سهمیه ۶۰ لیتر بنزین چطور می‌تواند این مسافت طولانی را طی کند؟
به گفته نبی پور، با وجود آنکه تاثیر گرانی بنزین بر هزینه حمل و نقل چشمگیر خواهد بود، از این رو ستاد تنظیم بازار باید تجدید نظری در نرخ مصوب خود درب واحد‌های مرغداری انجام دهد چرا که قیمت تخم مرغ تابع عرضه و تقاضاست و در صورت گرانی حمل و نقل، مرغدار نمی‌تواند خودسرانه اقدام به افزایش قیمت در بازار کند.
وی در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۵۰ تومان بوده که با نرخ مصوب تفاوتی ندارد، اما قیمت ذرت ۲۰ تا ۲۵ درصد به سبب کمبود در بازار از نرخ مصوب بالاتر است.

(یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸) ۲۱:۰۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها