شنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۸ / ۰۷:۴۶
سرویس : فرآورده های لبنی
کد خبر : ۸۹۷۴۱
گزارشگر : ۳۵۱۶
تسنیم
سرویس فرآورده های لبنی

واردات ۷۰درصد کره توسط یک شرکت خاص به خاطر تیزهوشیِ‌شان است

مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به واردات ۷۰ درصد کره توسط یک شرکت صنایع لبنی خاص واکنش نشان داد و آن را ناشی از تیز هوشی مسئولان این شرکت دانست.

ولی الله فریادرس، در واکنش به واردات بیش از 30 هزار تن کره با ارز دولتی توسط شرکتی خاص که معادل کل نیاز کشور است اظهار کرد: در سال گذشته دولت دو شاخص برای وردات کالا با ارز 4200 تومانی در نظر گرفته بود که مشخص می کرد واردکنندگان تا چه میزان واردات داشته باشند.
 
وی افزود: بر این اساس در صورتی که واردکنندگان کارت بازرگانی جدیدی داشتند تنها می توانستند در سال 500 هزار دلار کالا به کشور وارد کنند و در بخشنامه دوم به این وارد کنندگان اجازه داده شد که در صورتی که محوله خود را به گمرک آورده و کارت سبز دریافت کرده بودند، بتوانند دوباره واردت انجام دهند تا فضای رقابت و کسب و کارشان بسته نشود.
 
مدیر کل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: شرکت هایی که کارت بازرگانی آنها دوساله و بیشتر بود می توانستند تا 2 میلیون دلار در سال واردات داشته باشند.
 
 
وی تصریح کرد:اما در سال 97 بخشنامه جدیدی درباره اختصاص ارز به واردات ابلاغ شد که در آن اعلام شده بود از اختصاص ارز به کارت های بازرگانی که یک ساله هستند خودداری شود.
 
مدیر کل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نگرانی های ارزی که وجود داشت سعی کردیم که این بخش نامه را مورد توجه قرار دهیم و از اختصاص ارز به کارت های بازرگانی کمتر از یک سال خودداری کنیم.
 
 فریادرس اظهار داشت:  همچنین این امکان وجود داشت که برخی از وارد کنندگان تازه کار به دلیل نا آشنایی، نتوانند به تعهدات خود عمل کرده و بدهکار بانکی شوند .
 
وی افزود: بر این اساس شیوه نامه ای درست شد که در آن قید شده بود، شرکت وارد کننده باید سابقه واردات کالای مورد تقاضا را  به مدت یک سال یا بیشتر داشته باشد. 
 
فریادرس گفت: بنابراین در صورتی که شرکتی  شرایط یاد شده را داشت، یعنی کارت بازرگانی دوساله و سابقه واردات محصول مورد تقاضای واردات را دارا بود ما دیگر به عنوان وزارت جهاد کشاورزی ممیزی اعمال نمی کردیم و ثبت سفارش را انجام می دادیم و تنها قیمت ها را مورد بررسی قرار می دادیم.
 
 واردات 70 درصد کره توسط یک شرکت به خاطر تیز هوشی است
 
وی در ارتباط با داشتن اطلاعات حذف ارز 4200 تومانی واردات کره توسط یک شرکت خاص گفت: بعید می دانم که که اطلاعات خاصی در این خصوص به آن شرکت رسیده باشد، اما ممکن است برخی از شرکت ها تیز هوشی به خرج دادند.
 
فریادرس گفت: «در اواخر سال گذشته این کالاها یک یا دو بار به گروه دو اولویت ارزی رفتند و دوباره به گروه یک کالایی بازگشتند؛ برخی از شرکت ها زرنگ بودند و توانمندی مالی بالایی برای واردات داشتند و ممکن است در صورتی که شرکتی چنین خبری را بشنود بخواهد به اندازه بیشتری نیاز خود را تامین کند.»
 
مدیر کل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه وی اختصاص ارز به واردات کره در سال گذشته را تایید نکرده و توسط دفتر صنایع این وزارتخانه انجام شده است اظهار داشت: برخی از شرکت ها توامندی های مالی بیشتری دارد اما هیچ رانتی به شرکتی داده نشده است.
 
وی تاکید کرد:صنایع لبنی قبل از سال 97 به راحتی و بدون محدودیت می توانستند برای واردات  اقدام کنند و مانعی برای آنها وجود نداشت اما بعد از آن مدت به دلیل نگرانی های ارزی، محدودیت هایی ایجاد شد.
 
فریادرس گفت: وارد کنندگان در صورتی که می توانستند شرایط اهلیت سنجی را طی کنند، اعمال محدودیتی برای آنها وجود نداشت؛ بر این اساس به نظر نمی رسد که شرکت خاص یاد شده، رانت  داشته است بلکه از فضا و موقعیت ایجاد شده در سال گذشته استفاده کرده است.
 
وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته مسئولیت ثبت سفارش و اختصاص ارز به واردات کره را بر عهده داشت که با انتقال وظایف بازرگانی به وزارت صنعت این مسئولیت نیز به آن وزارتخانه رفت.
(شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸) ۰۷:۴۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها