پنج شنبه / ۱۶ آبان ۱۳۹۸ / ۰۰:۲۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۵۴۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

نرخ خرید توافقی زعفران ۱۰ درصد بالاتر از بازار / حداقل و حداکثر قیمت طلای سرخ اعلام شد

میری گفت: سازمان تعاون روستایی بنابر نرخ‌های اعلامی در نظر دارد که زعفران تولیدی کشاورزان را ۱۰ درصد بالاتر از قیمت بازار خریداری کند.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره آخرین وضعیت عرضه طلای سرخ در بورس کالا اظهار کرد: هم اکنون زعفران در بورس کالا به صورت فیزیکی و آتی عرضه می‌شود.
وی حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۶ میلیون تومان و حداکثر ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت‌های فعلی بازار در مقایسه با ابتدای فصل برداشت ۱۰ تا ۱۵ درصد افت داشته است.
میری با اشاره به اینکه خرید توافقی زعفران آغاز نشده است، بیان کرد: اگرچه امسال وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان تعاون روستایی در نظر دارد با هدف تنظیم بازار، زعفران تولیدی کشاورزان را خریداری کند، اما هم اکنون به سبب نبود زیرساخت‌های لازم این اتفاق نیفتاده است.
نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: سازمان تعاون روستایی در ابتدا تنها ۳۰ درصد قیمت زعفران خریداری شده را پرداخت می‌کند، اما به سبب آنکه قیمت خرید توافقی نسبت به نرخ بازار ۱۰ درصد بالاتر است؛ بنابراین همین امر از زیان تولیدکنندگان و افت چشمگیر قیمت در بازار جلوگیری می‌کند.
وی قیمت خرید توافقی هر کیلو زعفران از کشاورزان را از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: از مسئولان امر انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر با فراهم شدن زیرساخت ها، خرید توافقی را آغاز کنند.
میری با اشاره به اینکه آمار دقیقی از میزان صادرات در دسترس نیست، بیان کرد: البته برآورد‌ها حاکی از آن است که صادرات در آبان رشد قابل توجهی داشته باشد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید خبر داد و گفت: سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی مجموع تولید زعفران را ۴۰۰ تن اعلام کرد که امسال به سبب افزایش سطح زیر کشت، راندمان تولید و شرایط مناسب جوی در ابتدای سال برآورد شده است که تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد کند، اما میزان دقیق آن پایان فصل اعلام خواهد شد.

(پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸) ۰۰:۲۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها