چهارشنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۸ / ۰۰:۳۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۵۳۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت:مبارزه با موج جدید ریزش ملخ صحرایی در شهرستان‌های چابهار ،سرباز، نیکشهر و فنوج این استان آغاز شد.

غلام حیدر زورقی روز سه‌شنبه در نشست ستاد گیاه پزشکی سیستان وبلوچستان اظهار داشت: براساس هشدار دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو مبنی بر احتمال مهاجرت مجدد ملخ صحرایی از مناطق تولید مثل تابستانه در مرز بین کشورهای هند و پاکستان به سوی نوار ساحلی دریای عمان بویژه جنوب استان این آفت هم‌اینک در بخشی از شهرستان‌های چابهار ،سرباز، نیکشهر و فنوج مشاهده شده است.
وی افزود: هم‌اینک بیشترین ملخ صحرایی در شهرستان فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان گزارش شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل کشت محصولات زراعی و افزایش سبزسبزی در مناطق جنوبی استان براثر بارندگی‌های اخیر حرکت ملخ‌های بالدار به این مناطق می‌تواند یک خطر جدی برای بخش کشاورزی محسوب شود.
وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان پارسال در هجوم ملخ صحرایی به این استان با بسیج تمام امکانات مبارزه با این آفت را در سطح ۲۱۱هزار و ۵۳۵ هکتار از مراتع منطقه انجام داد و  مانع آسیب رسانی به بخش کشاورزی شد.
 زورقی اظهار داشت: ضروریست کشاورزان در صورت مشاهده این آفت مراتب را به نزدیکترین مرکز جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع رسانی کنند.
ملخ‌های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

(چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸) ۰۰:۳۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها