چهارشنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۸ / ۰۰:۲۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۵۲۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

گرانی ۵۰ درصدی قیمت گوجه فرنگی در بازار/ کمبودی در عرضه میوه‌های پاییزی وجود ندارد

کارگر گفت: با توجه به پایان فصل برداشت گوجه فرنگی دوره شهری و کاهش عرضه در برابر تقاضا، قیمت گوجه فرنگی در هفته‌های گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران از افزایش قیمت گوجه فرنگی در بازار خبر داد و گفت: با توجه به پایان فصل برداشت گوجه فرنگی دوره شهری و کاهش عرضه در برابر تقاضا، قیمت گوجه فرنگی در هفته‌های گذشته در میدان مرکزی میوه و تره بار ۵۰ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: هم اکنون گوجه فرنگی در استان‌های فارس و شیراز در حال برداشت است که افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر قیمت این محصول در بازار تاثیر گذاشته است.
کارگر با اشاره به اینکه قیمت سایر اقلام میوه و صیفی در بازار تغییرات محسوسی نداشته است، بیان کرد: با توجه به تداخل میوه‌های نوبرانه پاییز و میوه‌های تابستانه، بازار از آرامش نسبی برخوردار است.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی با بیان اینکه کمبودی در عرضه میوه‌های نوبرانه پاییز وجود ندارد، گفت: هم اکنون هر کیلو انار با نرخ ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۹ هزار تا ۱۶ هزار تومان، انگور بی دانه زرد ۵ هزار تا ۱۱ هزار تومان، انگور شاهانی ۳ هزار تا ۷ هزار تومان، پرتقال رسمی جنوب ۴ هزار تا ۶ هزار تومان، پرتقال شمال یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، پرتقال ناول جنوب ۷ هزار تا ۱۰ هزار تومان، کیوی ۵ هزار تا ۹ هزار تومان، لیموشیرین ۳ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب گلاب پاییزه ۳ هزار تا ۷ هزار تومان، خرمالو شمال ۳ هزار تا ۵ هزار تومان، خرمالو کرج ۶ هزار تا ۱۰ هزار تومان، نارنگی انشو ۳ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و نارنگی تخم ژاپنی ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.
وی با اشاره به نرخ سایر میوه‌ها در بازار بیان کرد: قیمت هر کیلو گلابی بیروتی ۹ هزار تا ۱۷ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۱۰ هزار تا ۲۱ هزار تومان، موز ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۳ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب لبنانی قرمز ۳ هزار تا ۶ هزار، هلو انجیری ۴ هزار تا ۹ هزار تومان، هلو هسته جدا ۴ هزار تا ۸ هزار تومان، خیار بوته‌ای ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان، خیار گلخانه ۳ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، پسته تازه ۴۰ هزار تا ۵۵ هزار تومان، خربزه یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و هندوانه ۴۰۰ تا یک هزار تومان است.
کارگر قیمت هر کیلو بادمجان دلمه‌ای یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هر کیلو بادمجان گلخانه با نرخ ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، بادمجان قلمی ۲ تا ۴ هزار تومان، پیاز قرمز یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، پیاز شیری یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان، چغندر قند ۲ تا ۴ هزار تومان، سیب زمینی ترشی ۲ تا ۴ هزار تومان، سیر خشک ۷ تا ۱۴ هزار تومان، سیب زمینی ۲ تا ۴ هزار تومان، شلغم یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، فلفل تند ریز ۴ تا ۸ هزار تومان، فلفل دلمه سبز ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و فلفل شیرین ۵ تا ۱۰ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران با اشاره به نرخ سایر انواع صیفی در میدان مرکزی میوه و تره بار اظهار کرد: قیمت هر کیلو کدو حلوایی ۲ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، کاهو پیچ سالادی ۲ تا ۴ هزار تومان، کاهو رسمی یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، کرفس یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، کلم سفید و قرمز یک هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان، کلم بروکلی ۶ هزار تا ۱۴ هزار تومان، کرفس یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، لیموترش سنگی ۳ هزار تا ۶ هزار تومان، لیموترش میناب ۱۰ هزار تا ۱۴ هزار تومان، هویج یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان، لوبیا سبز ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و گوجه زیتونی ۵ هزار تا ۸ هزار تومان است.
وی قیمت کنونی هر کیلو گوجه فرنگی را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به سردی هوا، بارش برف و باران، افزایش هزینه‌های حمل محصول و کاهش عرضه در برابر تقاضا پیش بینی می‌شود که نوسان ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت گوجه فرنگی همچنان در بازار استمرار یابد.
کارگر نرخ هر کیلو سبزی جور (پلو، آش، قورمه) را یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان و سبزی خوردن ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان اعلام کرد.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی در پایان با انتقاد از رنگ آوری پرتقال‌های نوبرانه شمال گفت: با توجه به آنکه استفاده از گاز اتیلن برای رنگ آوری محصول کار درستی نیست، از این رو به افراد توصیه می‌شود از خرید این گونه پرتقال‌ها خودداری کنند، ضمن آنکه باغداران بگذارند محصول تا زمان رسیدن روی درخت بماند چرا که علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی، قند میوه بهتر می‌شود.

(چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸) ۰۰:۲۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها