دوشنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۸ / ۱۹:۳۵
سرویس : فرآورده های گوشتی و پروتئینی
کد خبر : ۸۹۴۹۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس فرآورده های گوشتی و پروتئینی

تعرفه واردات گوشت از کشورهای حوزه اوراسیا کاهشی شد

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس توافق تجاری ایران و کشورهای حوزه اوراسیا، تعهد تعرفه ترجیحی ایران برای واردات گوشت گوسفندی تثبیت و برای گوشت گوساله از ۲۶ درصد به ۱۲ درصد کاهش یافت.

« ولی الله  فریادرس »  روز دوشنبه در نشست خبری خود درباره موافقتنامه تجاری جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: تاکنون بخشی از گوشت قرمز مورد نیاز کشور از برزیل تامین می شود که در موافقت نامه با کشورهای حوزه اوراسیا مقرر شد بخشی از این محصول از کشورهای یادشده با تعرفه های ترجیحی تامین شود.
به گفته وی، پیش از این سالانه  ۷۸۰ میلیون دلار گوشت قرمز از برزیل تامین می شد و  این درحالیست که توانمندی کشورهای حوزه اوراسیا سالیانه برای تامین گوشت قرمز ۶۷۰ میلیون دلار است که در مقابل این موضوع، ترجیحاتی از کشورهای اوراسیا دریافت خواهد شد.
فریادرس کاهش تعرفه ترجیحی برای کشورهای حوزه اوراسیا را ۳۳ درصد برشمرد و تصریح کرد: کل تعهدات ایران به کشورهای حوزه اوراسیا ۹۸ قلم کالا است که از این تعداد ۶۰  کد تعرفه از تعهدات کاهشی و ۳۸ کد تعرفه به صورت فریز (ثابت) و براساس وضعیت موجود در سال ۲۰۱۷ بود.
به گفته وی، تعرفه ذرت در سال ۲۰۱۷ بین پنج تا ۱۰ درصد بوده که  همین تعرفه  پابرجا خواهد ماند و چنانچه ایران تعرفه اش را برای سایر کشورها افزایش دهد، این افزایش شامل حوزه اوراسیا نخواهد شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه در بخش حبوبات ترجیحاتی لحاظ شده است، اضافه کرد:  در بخش  غلات همچون ذرت و جو تعرفه براساس وضعیت موجود سال  ۲۰۱۷ تعیین شده است.
وی ارزش واردات ذرت را برای سال ۹۸ دو میلیارد دلار و جو را ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: تاکنون ۲۲۰ میلیون دلار ذرت و ۴۶۰ میلیون دلار جو از کشورهای حوزه اوراسیا وارد کرده ایم که باید براساس این موافقت نامه تجاری این رقم افزایش یابد.
کاهش ۲۵ تا ۵۱ درصدی تعرفه صادرات محصولات ایرانی به حوزه اوراسیا
مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی از کاهش تعرفه بین ۲۵ تا ۵۱ درصدی کالاهای صادراتی ایران به کشورهای حوزه اوراسیا خبرداد و گفت: کل تعهدات کشورهای حوزه اوراسیا برای جمهوری اسلامی ایران ۱۲۶ کالا است که کد تعرفه  ۱۱۳ مورد کاهشی و ۱۳ مورد تثبت براساس وضعیت تعرفه سال ۲۰۱۷ بوده است.
وی بازار روسیه را برای صادرات محصولات ایرانی در اولویت دانست و افزود: بخش خصوصی باید این موافقت نامه را جدی گرفته  و از این ظرفیت و پتانسیل بهره مند شود.
فریادرس یکی از ویژگی های این موافقتنامه را نیاز کالایی کشورهای طرف تجاری دانست و افزود: براساس این توافق ماهی، میگو و  گل به کشورهای حوزه اوراسیا با تعرفه های ترجیحی صادر خواهد شد.
وی با بیان اینکه صادرات میوه، سبزی و صیفی به کشورهای حوزه اوراسیا در اولویت است گفت: کشورهای حوزه اوراسیا ۶۸۰ میلیون دلار واردات گوجه فرنگی دارند که ایران برای برخی کالاها از جمله سیب درختی، خیار  و پسته بین صفر تا ۱۰۰ درصد تعرفه ترجیحی دریافت کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تامین کره مورد نیاز این کشورها را تعهد کرده ایم افزود: سال ۲۰۱۸ حدود ۴۶۰ میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از این میزان  ۴۰۵ میلیون دلار را وارد موافقت نامه با کشورهای حوزه اوراسیا کرده ایم.
مذاکرات موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران  و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (فدراسیون روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس) در دی ماه ۱۳۹۴ شروع و در مجموع هفت دوره مذاکره برای کسب و توافق انجام شد که در حوزه کشاورزی از پنجم آبان ماه جاری کلید خورد و اکنون توسط سازمان توسعه تجارت درحال عملیاتی شدن است.

(دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸) ۱۹:۳۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها