شنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۵
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۸۹۴۵۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

توزیع ۵۹۰ هزار تن بذور اصلاح شده گندم و جو در بین کشاورزان

عنایتی گفت: هم اکنون حدود ۵۹۰ هزارتن بذور اصلاح شده شامل ۵۴۰ هزار تن گندم و ۵۰ هزارتن جو در اختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود.

حسن عنایتی کلیجی، معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه بذر به عنوان هسته اولیه تولید در افزایش کمی و کیفی محصول تاثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: هم اکنون حدود ۵۹۰ هزارتن بذور اصلاح شده شامل ۵۴۰ هزار تن گندم و ۵۰ هزارتن جو  توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی تکثیر، تولید و نهایت دراختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود.
 
وی افزود: برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته‌های فنی برای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی درسال زراعی ۹۸-۹۷ برای بذر گندم معادل ۱۵۷هزارتن وبرای بذرجو ۲۵هزارتن بوده که میانگین ۳۱ درصد برنامه کشوری را بخود اختصاص می‌دهد و از مقدار مذکور حدود ۱۵۸هزارتن خریداری و ۶۵ هزار تن بوجاری و تاکنون حدود ۲۸ هزارتن بین کشاورزان مناطق سردسیر توزیع شده است و امیدواریم الباقی بذور در صورت مساعدبودن شرایط ودرخواست کشاورزان بتدریج فرآوری و بین آن‌ها توزیع خواهد شد.
 
این مقام مسئول درباره بذر دانه‌های روغنی نظیر کلزا، سویا و کنجد گفت: با توجه به نیاز کشور و براساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی درحال حاضر حدود ۱۰۰۰ تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره درکشت صنعت شهیدرجائی خوزستان با کیفیت مطلوب تولید، فرآوری و بسته بندی شده ودراقصی نقاط کشور توزیع می‌شود به علاوه اینکه براساس تصمیمات متخذه در کمیته فنی سازمان مرکزی دریک برنامه کوتاه مدت افزایش تولید تا سقف ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تن دردستور کار قرارگرفته است.
 
وی ادامه داد: هم اکنون بذر سویا در استان‌های اردبیل، مازندران و گلستان تولید می‌شود و با توجه به نیاز کشور تولید مقدار۲۵۰۰ تن بذر این محصول دربرنامه قرار گرفته و مقررشده در یک برنامه ریزی میان مدت تا ۴۰۰۰ تن افزایش یابد. در خصوص بذرکنجد نیز تولید حدود ۲۵۰ تن ارقام گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشت و صنعت شهید رجائی خوزستان آغاز شده و در صورت نیاز امکان تولید تا سقف ۱۰۰۰ تن وجود دارد.
 
 
 عنایتی پیرامون تولید بذرشبدر برسیم و یونجه گفت : تولید بذر شبدر برسیم تنها در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول وشهید بهشتی انجام و بذر تولیدی بیشتر دراستان‌های شمالی نظیر گلستان، مازندران و گیلان مصرف می‌شود. در شرایط فعلی حدود ۶۰۰تن از این نوع بذر توسط کشت و صنعت‌های مذکور تولید شده و با توجه به نیاز کشور افزایش تا سقف ۱۰۰۰ تن در برنامه سال آتی پیش بینی شده است. ضمن آنکه در مورد بذر یونجه  بدلیل عدم وجود بذر پایه مادری، تولید بذر یونجه ارقام همدانی، بغدادی، نیک شهری، بمی و یزدی در حدود ۴۰۰ تن توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی همدان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان بصورت خود مصرفی تهیه، فرآوری و توزیع می‌ شود.
 
معاون فنی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه اتحادیه تعاونی کشاورزی پنبه کاران کشور با هدف تولید ارقام مناسب برداشت مکانیزه، متحمل در برابر بیماریها، زودرس و راندمان بالا، اقدام به واردات و عقد قرار داد با مؤسسه تحقیقات پنبه کرده است، بیان کرد: هم اکنون اتحادیه تولید چهار رقم مناسب بذر پنبه با خصوصیات یاد شده را در برنامه دارد و در شرایط کنونی تولید بذر در طبقات مختلف به میزان ۵۰۰ تن در دست انجام است که این مقدار تا سقف ۱۵۰۰ تن قابل افزایش خواهد بود.
 
عنایتی در بخش دیگری از توضیحات خود در زمینه تولید بذر سیب زمینی گفت: با توجه به نقش مهم استفاده از غده بذری سالم و گواهی شده در افزایش عملکرد، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های تولید در استان‌های اصفهان و مرکزی اقدام به تولید بذر سیب زمینی در طبقات مختلف SE و E و A نموده و در حال حاضر به رکورد تولید ۲۰۰۰ تن بذر رسیده است. ضمن اینکه مقرر گردیده این میزان تا افق ۱۴۰۴ به ۷۰۰۰ تن افزایش یابد.
 
وی در مورد تولید بذر ذرت نیز با اعلام اینکه هم اکنون شرکت تعاونی اولتان در استان اردبیل (مغان) میزان ۲۵۰۰ تن بذر ذرت ارقام دیررس تولید می‌کند، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر گردیده علاوه بر ارقام دیررس، تولید ۴۰۰۰ تن ارقام زودرس و میان رس  در استان‌های اردبیل، لرستان، فارس و خوزستان در دستور کار قرار گیرد. مضافا کشت و صنعت شهید رجایی خوزستان با مشارکت شرکت امریکن ژنتیک در نظر دارد در یک برنامه میان مدت تولید ۱۰۰۰ تن بذر ذرت ارقام میان رس را در طبقات والدین و هیبرید به انجام برساند.
 
عنایتی به موضوع تأمین و توزیع کود و سموم شیمیایی گفت: براساس ابلاغیه معاونت  زراعت وزارت متبوع ازمقدارکل برنامه مصرف کشوری کود اوره (معادل ۲/۲ میلیون تن) حدود ۲۰ درصد معادل ۴۴۰هزارتن سهمیه شبکه بوده که براساس سهمیه‌های ماهیانه و زمانبندی شده تخصیص داده می‌شود و تاکنون معادل ۱۱۰ هزارتن ازطریق پتروشیمی‌های پنجگانه خریداری و بین کشاورزان مناطق مختلف کشور توزیع شده است.
 
وی در پایان تصریح کرد: عاملان و کارگزاران توزیع انواع کود‌های شیمیایی در ۶ ماهه نخست سال بالغ بر ۴۳۷۸۷۴ تن کود را از طریق شرکت خدمات حماتی کشاورزی خریداری و براساس حواله‌های صادره از سوی مراکز خدمات کشاورزی توزیع کرده اند. همچنین در زمینه سموم شیمیایی از میزان ۲۱۵۵ تن برنامه پیش بینی شده، طی نیمه ابتدایی سال ۹۸ مقدار ۱۸۴۲ تن توسط کارگزاران شبکه توزیع شده است.
 
شایان ذکر است همینک در سطح شبکه تعاونی‌ها و اتحادیه‌های کشور حدود ۲۰۰۰ عامل کارگزار کود‌های شیمیایی و سموم در حال فعالیت هستند.
(شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸) ۱۷:۰۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها