دوشنبه / ۶ آبان ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۲
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۸۹۳۵۱
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

تولید میوه زیتون به ۱۲۰ هزار تن رسید/ واردات روغن‌های بی کیفیت زیتون در بازار

عباسی گفت: امسال تولید میوه زیتون به سبب بهبود شرایط از ۹۰ هزار تن سال گذشته به ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تن رسیده است.

مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون ،  با اشاره به اینکه تولید میوه زیتون در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وضعیت مطلوب تری قرار دارد، اظهار کرد: امسال تولید زیتون از ۹۰ هزار تن سال گذشته به ۱۲۰ هزار تن رسیده است.

 
او افزود: با توجه به تشویق و ترغیب شورای ملی زیتون و وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۵۰ درصد باغات اقدام به برداشت زیتون روغنی کرده‌اند که بدین ترتیب تولید روغن زیتون به ۱۰ هزار تن در کشور خواهد رسید.
 
عباسی نیاز سالیانه روغن زیتون کشور را ۷ هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به تلاش شبانه روزی بخش دولتی و خصوصی به خودکفایی در خصوص روغن زیتون دست یافتیم که به همین خاطر از مسئولان امر انتظار می‌رود که واردات هرگونه روغن زیتون را ممنوع اعلام کنند.
 
رئیس شورای ملی زیتون ادامه داد: هم اکنون واردات روغن‌های بی کیفیت و عرضه آن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نگرانی‌هایی ایجاد کرده است چرا که این موضوع علاوه بر به خطر انداختن سلامت مردم در تولید داخل نیز تاثیر سوء خواهد گذاشت به همین خاطر دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان استاندارد و غذا و دارو باید نظارت جدی بر این مسئله داشته باشند.
 
او با تاکید بر ممنوعیت هرچه سریع‌تر واردات روغن زیتون گفت: سال گذشته حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیما منجر به رشد ۲ هزار و ۱۰۰ تنی تولید شد و امسال در صورت ممنوعیت هرچه سریع‌تر واردات روغن زیتون به خودکفایی می‌رسیم.
 
به گفته وی اگر چه برخی کارشناسان معتقدند که سالانه ۱۷ تا ۱۸ هزار تن روغن زیتون در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و با وجود تولید ۱۰ تا ۱۱ هزار تن هنوز با خودکفایی فاصله داریم، اما این آمار به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که آمار گمرک و وزارت جهاد کشاورزی ملاک عمل ما است.
 
عباسی در پایان تصریح کرد: هم اکنون هر شیشه روغن زیتون با نرخ‌های بالایی در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود که از مسئولان امر انتظار می‌رود با اعمال نظارت‌های بیشتر از سودجویی متخلفان امر جلوگیری کنند.
(دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸) ۱۰:۰۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها