یکشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۳
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۳۳۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

افزایش ۲۰ درصدی تولید زیتون

مجری طرح زیتون کشور تولید زیتون در سال گذشته را ۱۰۲ هزار تن اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول امسال با ۲۰ درصد افزایش به ۱۲۰ هزار تن برسد.

«سید رحمت اله پریچهر» اضافه کرد: امسال بین ۸ تا ۹ هزار تن روغن زیتون استحصال خواهد شد که با توجه به نیاز ۱۱ هزار تنی روغن زیتون در کشور، نزدیک به سه هزار تن روغن زیتون از محل واردات تامین شود.
وی درباره ادعای برخی مبنی بر کاهش مصرف روغن زیتون در کشور ناشی از افزایش قیمت‌ها، افزود: مصرف روغن زیتون در کشور کاهش نیافته است؛ نیاز سالانه کشور به روغن زیتون ۱۱ هزار تن است که اکنون بیش از ۷۰ درصد آن از محل تولید داخل تامین می‌شود.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۳۰ درصد روغن زیتون وارداتی به طور عمده از کشورهای اسپانیا، ترکیه و سوریه تامین و وارد می شود.
به گفته وی، پارسال هفت هزار و ۱۴۰ تن روغن زیتون در کشور تولید و نزدیک به سه هزار و ۷۰۰ تن نیز از دیگر کشورها وارد شد.
پریچهر اضافه کرد: در سال ۹۶ نیز پنج هزار و ۶۰۰ تن روغن از محل تولید داخل و نزدیک به ۶ هزار تن از محل واردات تامین شد.
پریچهر افزایش قیمت روغن زیتون داخلی را ناشی از افزایش هزینه های جانبی تولید (دستمزد کارگری، حمل و نقل) دانست و اظهار داشت: افزایش قیمت روغن زیتون وارداتی نیز ناشی از نوسان نرخ ارز است.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی فصل برداشت زیتون را تا اواخر آبان ماه عنوان کرد و ادامه داد: درحال حاضر هرکیلوگرم میوه زیتون در باغات کشور با قیمتی بین هفت تا هشت هزار تومان خریداری می‌شود.

(یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸) ۰۹:۱۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها