یکشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۸ / ۰۷:۲۹
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۹۲۰۱
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایسنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

راه خودکفایی در تولید زیتون

رئیس شورای ملی زیتون خواستار ممنوعیت واردات روغن زیتون در فصل برداشت زیتون و روغن‌گیری آن شد تا امکان خودکفایی در تولید زیتون فراهم شود.

مهدی عباسی اظهار کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در سال قبل در جهت پیشگیری از واردات روغن زیتون با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تشویق باغداران به برداشت روغنی، اگر دولت واردات روغن زیتون را در راستای محقق شدن چشم‌انداز ۲۰ ساله و تامین ۲۰ درصد از نیاز کشور به روغن زیتون ممنوع کند، خودکفایی در تولید زیتون دور از انتظار نیست.
 
وی مشکل حال حاضر بازار روغن زیتون کشور را، واردات روغن‌ زیتون‌های بی‌کیفیت دانست و درباره آفت مگس زیتون در باغات گفت: با توجه به اقدامات وزارت کشاورزی و شرایط آب و هوایی، در حال حاضر گزارشی مبنی بر زیاد بودن تعداد مگس زیتون نداریم.
 
عباسی به باغداران توصیه کرد در صورتی که می‌خواهند زیتون‌هایشان را برای روغن‌گیری نگه دارند، برای اطمینان خاطر پایین تنه درخت زیتون را سمپاشی کنند.
 
وی با بیان اینکه مگس زیتون، میوه زیتون را می‌خورد که به همین دلیل نمی‌توان از آن برداشت روغنی و زیتونی داشت، افزود: کشورهای توسعه یافته مبارزه بیولوژیکی برای مقابله با مگس زیتون را شروع کرده و موفق شده‌اند، در حالیکه در کشور ما همچنان از مبارزه شیمیایی استفاده می‌شود.
 
رئیس شورای ملی زیتون در پایان تاکید کرد: در مبارزه شیمیایی و سم‌پاشی، میوه با سموم تماس پیدا نمی‌کند و تنها پایین تنه درخت با مواد شیمیایی تماس پیدا می‌کند.
 
به گزارش ایسنا، مگس میوه زیتون از آفات مهم در نقاط زیتون‌خیز است که این آفت پس از آنکه حشره بالغ ماده تخم خود را بر روی میوه گذاشت، بوی خاصی از میوه متصاعد می‌کند که مگس‌های دیگر روی آن میوه تخم نمی‌گذارند و ۲ تا ۳ روز بعد تخم باز شده و کرم شروع به تغذیه از گوشت میوه زیتون می‌کند. این عمل باعث ریزش میوه‌ها قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن زیتون می‌شود. برای مبارزه با این حشره روش‌های مختلفی وجود دارد.
(یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸) ۰۷:۲۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها