شنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۹
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۹۰۷۴
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

معاون استاندار خواستار تسریع در ساخت پایانه صادرات آبزیان مازندران شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با اعلام این که زمینه‎های صادرات محصولات شیلاتی استان به خارج از کشور در حال گسترش است، از سازمان شیلات ایران خواست تا به ساخت پایانه صادرات آبزی استان شتاب بخشد.

حسن خیریانپور روز شنبه در آئین نمادین آغاز فصل صید و صیادی ماهیان استخوانی دریای خزر در حوزه فعالیت شرکت تعاونی پره شهید کلاهدوز شهرستان جویبار گفت: در سفر اخیر استاندار و هیات اقتصادی به استان ولگاگراد روسیه ، یکی از مباحث مطرح شده صادرات آبزیان استان به روسیه بود که مورد توجه قرار گرفت و منجر به عقد تفاهمنامه شده است.
 
وی با اشاره به صادرات آبزیان استان به عراق ، فرآوری محصولات شیلاتی را از برنامه های جدی استان برشمرد و افزود : شیلات در برنامه های توسعه و رونق اقتصادی استان محور است و توجه چند جانبه به منابع آبی استان در مقوله شیلات ، گردشگری و تامین آب کشاورزی جدی تر شده است.
 
معاون استاندار مزاندران نبود پایانه تخصصی صادرات آبزیان را پاشنه آشیل توسعه استان در این محور برشمرد و تاکید کرد: سازمان شیلات کشور باید برای پایانه صادراتی آبزیان  اقدامات جدی تری انجام بدهد و نیاز به حمایت بیشتر شیلات داریم.
 
خیریانپور توضیح داد : اگر بخواهیم تولید آبزیان بویژه ماهیان خاویاری را در مازندران افزایش دهیم راهی جز شتاب بخشی به صادرات از طریق حمایت از سرمایه گذاران و تولید کنندگان بخش خصوصی نیست و همه باید از این افراد حمایت کنیم.
وی افزود : خوشبختانه دولت تدبیر و امید در خصوص پرورش ماهیان خاویاری نگاه بسیار مثبتی دارد و همه ما مسئولان باید تلاش کنیم تا برای تحقق برنامه های دولت برای افزایش تولید ماهیان خاویاری موانع را پیش روی سرمایه گذاران برداریم و یکی از این موانع نبود پایانه صادراتی تخصصی است.
 
اگر چه بر اساس گزارش های رسمی و اظهارات فعالان بخش خصوصی ، هم اکنون محصولات آبزی مازندران پس از تائید در استان های جنوبی کشور و یا استان البرز به کشورهای هدف صادراتی از جمله عراق صادر می شود ولی برای صادرات به روسیه استان نیازمند پایان تخصصی و صادر کردن محصول از راه دریای خزر است.
 
ساخت پایانه صادراتی محصولات خاویاری و شیلاتی مازندران پس از سال ها پیگیری فروردین سال ۹۶ همزمان با سفر رئیس جمهوری به مازندران در منطقه ساحلی ' چپکرود ' شهرستان جویبار آغاز شد و قرار بود با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال اجرایی شود.
مازندران تنها در نیمه اول امسال حدود چهار هزارو ۵۰۰ تن انواع محصولات شیلاتی به ارزش اقتصادی بیش از ۱۶ میلیون و پانصد هزار دلار به خارج از کشور صادر کرد.
 
شیلات مازندران مقصد این صادرات را که شامل ۶۹۵ کیلوگرم خاویار پرورشی ، ۴۸ تن گوشت ماهیان خاویاری پرورشی، سه هزارو ۵۸۰تن ماهی پرورشی تازه  ، ۸۰۰تن خوراک آبزیان و پنج تن کنسرو ماهی بود، کشورهای  آلمان، انگلیس ،امارات متحده عربی ،عراق ،افغانستان ،آذربایجان وترکمنستان اعلام کرد.
 
مازندران با داشتن سه هزار و ۴۵۰ واحد پرورش آبزیان، قطب آبزی پروری کشور محسوب می شود. هم اکنون از مجموع واحدهای پرورش آبزیان مازندران، ۲۷۶ واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و ۱۴ واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند.سفید، کپور، آزاد (فیتیباک) انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران است.
حدود ۸۰۰ قطعه آببندان با مساحت ۱۷ هزار هکتار و ظرفیت حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی، انواع ماهی کپور، آزاد، سفید و فیتوفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
(شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸) ۱۷:۰۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها