پنج شنبه / ۱۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۰
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۹۰۳۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

خودکفایی پایدار در تولید برنج ۱.۱میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی دارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به توسعه حمایت دولت از بخش کشاورزی گفت : امسال با توجه به فراوانی آب در مناطق جنوبی کشور ، تولید محصول برنج به مرز خودکفایی رسیده است و این خودکفایی ۱.۱میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه خواهد دارد.

عباس کشاورز اظهار داشت: با توجه به افزایش سطح روان آبها در مناطق مستعد جنوب کشور ، تولید محصول برنج در سال زراعی جاری به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است، که با برآورد انجام شده میزان مصرف این محصول سالیانه به طور متوسط سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن است. 
وی، از افزایش ۴۲ درصدی تولید برنج در کشور خبر داد و افزود: این رکورد برای نخستین بار در بخش تولید محصول برنج به ثبت رسیده است.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت تصریح کرد:در صورت خودکفایی پایدار این محصول پرمصرف و حذف واردات آن، سالانه بیش از ۱.۱ میلیارد دلاری صرفه جویی‌ارزی برای کشور به ارمغان می‌آورد.
کشاورز، همچنین از تولید ۱۴ میلیون تن محصول گندم در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که میزان مصرف گندم کشور سالانه ۱۱.۵ میلیون تن است.
وی، با اشاره به تامین ۴۶۰ هزار تن بذر اصلاح شده گندم در سطح کشور برای کشت پاییزه امسال کشاورزان، تاکید کرد: در توزیع بذر محصول گندم و کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان هیچ محدودیتی وجود ندارد.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت، به افزایش تولید محصول دانه روغنی کلزا از ۶۰ هزار تن به ۳۶۰ هزار تن در سال زراعی گذشته اشاره کرد و افزود: با سیاست‌های جدید دولت در افزایش تولید دانه‌های روغنی، سال زراعی آینده تولید محصول کلزا به بیش از ۷۵۰ هزار تن خواهد رسید.
وی، میزان صادرات محصولات کشاورزی به خارج کشور در سال زراعی جاری را ۶.۵ میلیون دلار برآورد کرد و گفت: بخش عمده صادرات محصولات باغی پسته، سیب درختی، انگور و خرما و عمده محصولات زراعی صادراتی سبزی و صیفی‌جات بوده است. 
در چهارمحال و بختیاری سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی ، زراعی و دامی از سوی کشاورزان تولید می‌شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت به منظور شرکت در همایش کشت پاییزه کشاورزان چهارمحال و بختیاری به این استان سفر کرده است.


(پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸) ۱۵:۲۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها