سه شنبه / ۱۶ مهر ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۵
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۸۹۶۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

مودیان خوش حساب، مشمول مسیر سبز مالیاتی می‌شوند

دژپسند گفت: برای مودیان مالیاتی خوش حساب، بزوری بخشنامه‌ای به منظور ایجاد مسیر سبز ارائه خدمات صادر خواهد شد.

،  فرهاد  دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در حاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، اظهار کرد: به منظور بهبور فضای کسب و کار و سهولت کارهای فعالان اقتصادی، آن دسته از مودیانی که دارای کارنامه منطقی و قابل قبولی در پرداخت مالیات های خود دارند مشمول مسیر سبز مالیاتی قرار می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه برخی مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خود در همان موعد مقرر سه ماهه اقدام به پرداخت می کنند، اظهار کرد: به طور قطع چنین افرادی باید در دریافت هر گونه گواهینامه مالیاتی بدون معطلی در سازمان امور مالیاتی کار خود را انجام دهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی  در ادامه در خصوص ارائه پیشنهادات وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه اصلاح نظام بانکی گفت: یکی از تاکیدات مهم رئیس جمهور در آغاز بکار بنده به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی تهیه طرح اصلاح نظام بانکی بود که بر این اساس این طرح تنظیم و به رئیس جمهور تقدیم شده است.

دژپسند  با اشاره به دستور جلسه نشست امروز شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی،  گفت: محور این جلسه، مالیات و بازگشت ارز صادراتی بود.

دژپسند در ادامه افزود: برای حذف نفت از بودجه مانند سایر کشورهای دنیا باید به سمتی برویم که منابع را از طریق مالیات تأمین کنیم. در صورتی که این اقدام را با سرعت انجام دهیم امکان دارد بر فعالان اقتصادی کشور فشار وارد شود بنابر این در علوم اقتصادی تاکید می‌شود که رابطه بین رشد اقتصادی و مالیات مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: اجرای حاکمیت شرکتی، ناترازی بانک‌ها، مطالبات معوق، دارایی های منجمد و اصلاح مدیریت داخلی بانکها از جمله مواردی هستند که در طرح  پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی برای اصلاح نظام بانکی به رئیس جمهور ارائه شده است.
دژپسند گفت: اصلاح نظام بانکی در بانک‌های دولتی آغاز شده است. در جلسات گذشته بنده با مدیران بانک ها این موضوع بارها تاکید شد.
مهلت وزیر اقتصاد به فرارکنندگان از مالیات/ بازگشت ۴۵ درصد از ارز صادراتی به کشور
وی در خصوص برآورد این وزارتخانه در حوزه فرارهای مالیاتی تاکید کرد: اغلب فعالان اقتصادی شناسنامه دار، مالیات های خود را به موقع پرداخت می کنند اما هم چنان میزان فرار مالیاتی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
دژپسند تصریح کرد: البته بخشنامه ای از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده که بر اساس آن مودیان مالیاتی چنانچه تا ۳۰ مهر مالیات های خود را بپردازند جرایم آنها صفر خواهد شد که بر این اساس به نظر می رسد بخشی از فرارهای مالیاتی کاهش یابد.
این ع مقام مسئول گفت: ظرف ۱۸ ماه ۶۱ میلیارد دلار صادرات از کشور صورت گرفته که عدد مناسبی به شمار می رود، بر اساس اعلام آمارهای رسمی برگشت ارز صادراتی ۲۷ میلیارد دلار بوده است که نشان می دهد تنها ۴۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزوده. صادرات گفت: مطابق قانون، صادرات و منابع حاصل از آن از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است و سازمان امور مالیاتی باید ظرف ۳۰ روز مالیات پرداختی صادرکنندگان در این حوزه را مسترد کند. این در شرایطی است که به دلیل مسائل ارزی سال گذشته استرداد مالیات بر ارزش افزوده منوط به رفع تعهد ارزی شده است که این موضوع مشکلاتی را بوجود آورده است.
دژپسند ادامه داد: قرار بر این است که بانک مرکزی و مرکز آمار ایران ظرف ۲ هفته آینده بررسی های لازم را صورت داده تا استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادر کنندگان تسریع شود.
وی همچنین در خصوص اعطای تسهیلات و مشکلات ناشی از ضمانت نامه های بانکی گفت: در خصوص تعریف اعطای تسهیلات که تسری به صدور ضمانت نامه های بانکی شده است بحث مفصلی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفته و مقرر شده تا ظرف یک هفته دستگاههای مربوطه ادله و مستندات قانونی خود را ارائه نمایند در غیر این صورت این دستورالعمل اصلاح خواهد شد.

(سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸) ۰۸:۴۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها