یکشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۱
سرویس : تغذیه و سلامتی
کد خبر : ۸۸۹۱۵
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس تغذیه و سلامتی

توصیه‌های بهداشتی مسئول کمیته بهداشت به زائران اربعین

کولیوند گفت: با توجه به اینکه بزرگترین تجمع مردمی را در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی شاهد هستیم، هر زائر باید به نوبه خود مراقب سلامتی خود باشد.

 پیرحسین کولیوند، مسئول کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی با تاکید بر ضرورت خودمراقبتی و رعایت بهداشت فردی و جمعی در راهپیمایی اربعین اظهار کرد: افراد دیابتی در انتخاب کفش مناسب دقت کنند و در طول راهپیمایی، هر دو یا سه ساعت یک بار، کفش‌ها را درآورده و پاهایشان را شست و شو دهند و چنانچه در پا‌های خود تاول، ورم، قرمزی و کبودی مشاهده کردند، به مراکز درمانی ما مراجعه کنند. همچنین، افراد دیابتی در تغذیه شان دقت کرده و رژیم غذایی شان را رعایت کنند.
 
رییس سازمان اورژانس کشور با تاکید براینکه زائرین باید از آب آشامیدنی بسته بندی استفاده کنند، گفت: چنانچه زائرین در چادر‌ها و موکب‌ها به استراحت می‌پردازند، هرچند ساعت یک بار درب چادر‌ها و موکب‌ها را بگشایند که فضای داخلی چادر‌ها تعدیل شود.
 
او با بیان اینکه زائرین سعی کنند در اماکن و مناطقی که گرد و غبار است، از ماسک استفاده کنند، افزود: افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند، افراد دیابتی، افراد دارای پرفشاری خون، افراد مبتلا به آسم، مادران باردار، بیماران قلبی و افراد مسن، حتما قبل از سفر با پزشک خود مشورت کرده و دستورات و نظرات پزشک معالج شان را رعایت کنند و در هر نقطه‌ای که نیاز به مراقبت درمانی دارند، در داخل مرز با شماره ۱۱۵ تماس گرفته و همکاران ما سریعا خود را رسانده و خدمت رسانی می‌کنند و در خارج از مرز و در کشور عراق نیز مراکز درمانی تعبیه شده پاسخگوی این عزیزان خواهد بود.
 
مسئول کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی ادامه داد: بیماران دارو‌های تخصصی شان را فراموش نکنند و هر بیماری که داروی تخصصی مصرف می‌کند، دارو‌ها را همراه خود ببرد و این دارو‌ها را در کیف دستی اش قرار دهد.
 
او افزود: چنانچه بیماران با ماشین شخصی سفر می‌کنند، دارو را دور از اشعه مستقیم خورشید قرار دهند و مراقب سلامتی شان باشند و در طول مسیر مکررا پیاده شده و استراحت کنند. سعی کرده در پیاده روی مسافت طولانی را طی نکنند و هر زمانی که نیاز به مراقبت درمانی داشته باشند، نیرو‌های بهداشت و درمان در خدمت هستند.
 
کولیوند درخصوص استقرار آمبولانس ها، گفت: تمام جاده‌ها و محور‌های مواصلاتی توسط آمبولانس‌ها و مراکز فوریت‌های پزشکی پوشش داده می‌شود و هر ۴۰ کیلومتر یک آمبولانس مستقر است. در استان‌های مرزی و استان‌های نزدیک به مرز، مانند اهواز، خرمشهر، لرستان و آبادان و همدان تراکم آمبولانس‌ها بیشتر است و هر چه به مرز نزدیک‌تر می‌شویم، فاصله آمبولانس به ۲ کیلومتر می‌رسد. بین این آمبولانس ها، اتوبوس امبولانس‌ها مستقر هستند که درمانگاه سیار محسوب شده و ۱۲ تا ۱۴ تخت بستری و پزشک و پرستار و کارشناسان فوریت‌های پزشکی دارد. همچنین، بالگرد‌های اورژانس هوایی نیز در این ایام فعال هستند.بیشتر بخوانید: استقرار ۱۵ دستگاه اتوبوس‌آمبولانس در مرز عراق/خدمات اورژانسی به زائران ایرانی در عراق رایگان استمسئول کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی گفت: علاوه بر این خدمات، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی ثابت نیز در حالت آماده باش هستند و در طول این مدت و در نقاطی که محل تجمع زائرین بیشتر است، آمادگی این مراکز نیز بیشتر است.
 
رییس سازمان اورژانس کشور درخصوص آمادگی بیمارستان‌های بزرگ شهر‌های مرزی تصریح کرد: به برکت اربعین، در سال‌های اخیر، این بیمارستان‌ها تقویت شده اند و در حال حاضر، امکانات خوبی دارند. باوجود اینکه زیرساخت‌ها در این بیمارستان‌ها بیشتر شده، بازهم ظرفیت آن‌ها را در برخی نقاط تا ۱۰۰ درصد و برخی نقاط تا ۵۰ درصد افزایش داده ایم.
(یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸) ۱۴:۰۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها