سه شنبه / ۹ مهر ۱۳۹۸ / ۱۸:۵۵
سرویس : نمایشگاه ، همایش و جشنواره ها و ...
کد خبر : ۸۸۸۰۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس نمایشگاه ، همایش و جشنواره ها و ...

نخستین همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر برگزار می‌شود

همزمان با بزرگداشت روز جهانی پنبه در اجلاس بین‌المللی ژنو سوییس؛ نخستین همایش ملی روز جهانی پنبه در شهرستان کاشمر برگزار می‌شود، ایران عضو ناظر انجمن بین‌المللی پنبه است.

30 کشور عضو «انجمن بین‌المللی پنبه» براساس درک جایگاه این محصول در کشاورزی، صنعت و اقتصاد جهان، که از آن به عنوان «طلای سفید» یاد می‌شود؛ هفتم ماه اکتبر (مقارن با 15 مهرماه) را برای نخستین‎بار روز جهانی پنبه نامیده‎اند و اولین اجلاس بین‌المللی پنبه را نیز با همکاری انجمن مذکور، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در همین تاریخ در ژنو سوییس برگزار می‌کنند.
براساس این گزارش، همایش ملی روز جهانی پنبه  با عنوان «مثلث اقتصاد مقاومتی»، با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و نیز مرکز آموزش عالی کاشمر و حمایت گروه سرمایه‌گذاری دماوند و کارخانجات نساجی کاشمر به‌ عنوان معین‌های اقتصاد مقاومتی در منطقه «ترشیز کهن» برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این همایش ملی، تبیین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه پنبه و ایجاد هماهنگی در زنجیره صنعت پنبه بوده و محورهای آن شامل توسعه کشت‌وتولید پنبه با ارتقای کیفیت محصول، بهبود فناوری و انتقال دانش به مزرعه، بررسی زنجیره ارزش از مزرعه تا صنعت، بازرگانی و اقتصاد پنبه و درنهایت نوسازی و توسعه صنایع اصلی و جانبی پنبه است.
بنا بر این گزارش، مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و فرمانداری شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد از دیگر حامیان این همایش ملی یک‌روزه هستند که با حضور مدیران وزارتخانه‌های کشاورزی و صمت در سراسر کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شرکت‌های فعال در بخش کشت‌وصنعت در حوزه پنبه و صنایع وابسته و نیز مدیران، اندیشمندان، محققان، کارشناسان، فعالان و صاحب‌نظران بخش دولتی و خصوصی برگزار خواهد شد.
به گفته علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی، سه ضلع مثلت توسعه مبتنی بر اقتصاد مقاومتی کارگزاران حکومتی، سرمایه‌گذران و کارآفرینان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند که ائمه جمعه نیز به عنوان ناظران عالی در درون آن جای دارند. برای اجرای این طرح، استان خراسان رضوی به 12 منطقه تقسیم شده و 84 معین اقتصادی در میانه مثلث به عنوان کارآفرین عهده‌دار این مناطق شده‎اند که 80 درصد آن‌ها را فعالان بخش خصوصی تشکیل می‌دهند و طبق برنامه تا 100 مورد افزایش خواهند یافت. گروه سرمایه‌گذاری دماوند و کارخانجات نساجی کاشمر نیز در زمره معین‌های اقتصادی منطقه ترشیز کهن شامل کاشمر و کوه‌سرخ، بردسکن و خلیل‌آباد هستند که در این چارچوب تفاهم‌نامه‎هایی را با مسئولان استانی و محلی منعقد کرده‌اند.
بر این اساس، برگزارکنندگان این همایش ملی در جهت برداشتن گامی مؤثر به‌سوی خودکفایی در تولید و فرآوری پنبه به‌عنوان محصولی استراتژیک در کشور و در منطقه استان خراسان رضوی، برگزاری نخستین همایش ملی روز جهانی پنبه را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

(سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸) ۱۸:۵۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها