دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۲۲:۵۹
سرویس : فراورده های روغنی
کد خبر : ۸۸۷۷۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس فراورده های روغنی

خودکفایی روغن زیتون با شروطی همراه است/پیش بینی تولید ۱۲۰ هزار تن زیتون در کشور

عباسی گفت:با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و افزایش کیفیت، امسال احتمال خودکفایی روغن زیتون دور از انتظار نیست.

مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون درباره آخرین وضعیت شیوع آفت مگس زیتون اظهار کرد: شرایط آب و هوایی در بحث مگس زیتون به گونه‌ای بود که مگس نتوانست فعالیت بیشتری داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه افزایش گرما منجر به کاهش مگس زیتون شد، افزود: با خنکی هوا برداشت کنسروی آغاز شده است و برای برداشت روغن زیتون یک ماه دیگر فرصت باقی است چرا که هم اکنون شرایط برای روغن مطابق استاندارد نیست.
عباسی درباره آخرین وضعیت واردات روغن زیتون گفت: سال گذشته با بازگشت ارز واردات از گروه یک به گروه دو کالا رقمی معادل ۲ هزار و ۱۰۰ تن افزایش تولید داشتیم، در حالیکه از سال ۷۲ تا ۹۶ کل افزایش تولید ۵ هزارتن بود.
رئیس شورای ملی زیتون ادامه داد: سال گذشته کوچکترین حمایت دولت منجر به افزایش تولید چشمگیر روغن زیتون شد، در حالیکه هیچ هزینه‌ای برای دولت و بخش خصوصی نداشت.
به گفته وی، با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و افزایش کیفیت، امسال احتمال خودکفایی روغن زیتون در صورت اعمال ممنوعیت واردات دور از انتظار نیست.
این مقام مسئول مصرف سالانه روغن زیتون در کشور را یازده هزارتن اعلام کرد و گفت: این در حالی است که امسال در صورت ممنوعیت واردات به سهولت می‌توان به خودکفایی رسید.
عباسی درباره آخرین وضعیت قیمت زیتون در کشور بیان کرد: در تمامی کشورها، قیمت تابع عرضه و تقاضاست و بنابر آخرین قیمت‌ها هر کیلو زیتون به صورت فله با نرخ ۱۳ هزار تومان عرضه می‌شد که هم اکنون به ۶ تا ۸ هزارتومان کاهش یافته است.
رئیس شورای ملی زیتون مجموع تولید زیتون کشور را ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزارتن اعلام کرد و گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که ۶۰ هزارتن زیتون کنسروی و ۵۰ هزارتن روغن زیتون تولید می‌شود.
وی در پایان قیمت فروش فله روغن زیتون را حدود ۴۰ تا ۵۰ هزارتن اعلام کرد و افزود: این درحالی است که هم اکنون هر شیشه روغن زیتون به سبب کمبود نظارت دستگاه‌های مسئول با نرخ ۲۰۰ هزارتومان در بازار خرید و فروش می‌شود که نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

(دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸) ۲۲:۵۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها