سه شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۶
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۸۴۷۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

کاهش ۷ درصدی واردات، نسبت به مدت مشابه سال گذشته

خوانساری گفت: واردات در ۵ ماهه ۹۸. ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیارد دلار بوده که ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در ششمین نشست نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که امروز ۲۶ شهریور در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اظهار کرد: واردات در ۵ ماهه ۹۸. ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیارد دلار بوده که ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی بوده است. عمده ترین کاهش واردات از کشور‌هایی مانند چین. کره و فرانسه گزارش شده است که علت آن را می‌توان بخاطر کاهش فروش قطعات منفصله دانست، اما همچنان کشور‌هایی همچون ترکیه و هند بیشترین واردات به ایران را دارند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه از همکاری خود با استارت تاپ‌های گردشگری خبر داد و گقت: این ایده ها و فعالیت های جدید گردشگری به بخش های مختلف آژانس‌های هواپیمایی مربوط می شود که اتاق بازرگانی تهران  تمام همکاری خود را در این زمینه خواهد داشت.

خوانساری گفت: براساس گزارشات بانک مرکزی، نقدینگی در ١٢ ماهه منتهی به خرداد ٩٨ با ٢٥ درصد رشد به یک هزار و ٩٨٠ هزار میلیارد تومان رسیده است.

او ادامه داد: نکته مهم درباره نقدینگی آن است که سهم پول از نقدینگی از ١٢ به ١٥ درصد رسیده است بدین معناست که ١٥٠ هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به سپرده های کوتاه مدت تبدیل شده که بیشتر به سمت واسطه گری رفته است.

رئیس اتاق بازرگانی در ادامه سخنان خود از رییس قوه قضاییه به دلیل صدور بخشنامه جدید درباره احضار اشخاص حقوقی در جهت حمایت از تولید قدردانی کرد.

خوانساری با اشاره به اینکه تمدید تجدید ارزیابی دارایی ها، مشکل بسیاری را از بنگاه ها حل خواهد کرد، تصریح کرد: دولت نیز مصوبه ای داشت که براساس آن نرخ ارز ماشین آلات برای خط تولید براساس نرخ زمان گشایش محاسبه شود.

خوانساری در ادامه درباره جلسه هیات رئیسه اتاق با کمیسیون های مختلف اتاق تهران افزود: مقرر شده تا کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات با همکاری بانک مرکزی، دوره ای را برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان برگزار کنند.
رئیس اتاق بازرگانی در ادامه با اشاره به اینکه در کمیته کسب و کار قرار شد چند موضوع مختلف را پیگیری کند، اظهار کرد: پیش از این قرار بود مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان یک ماهه بازگردد، ولی در قانون بودجه این موضوع مشروط به بازگشت ارز حاصل از صادرات شده که این موضوع شاید ٦ ماه بازگشت نقدینگی مالیات بر ارزش افزوده به صادرکننده را به تاخیر بیاندازد و قرار شد نامه‌ای را برای سران قوا ارسال کنیم.

فعالان اقتصادی برای دریافت خوانساری در ادامه گفت: فعالان اقتصادی برای دریافت صورت حساب مالیاتی هر بار باید به سازمان مالیاتی مراجعه کنند و قرار شد نامه ای را برای سران قوا ارسال کنیم که این موضوع هر سال یکبار اتفاق بیفتد.

رئیس اتاق بازرگانی درباره لایحه تجارت که در مجلس در حال بررسی است، گفت: قانون فعلی تجارت سابقه ای ٨٥ ساله داشته و همه فعالان اقتصادی با آن آشنا هستند، اما مجلس بدون در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی و فعالان در یک روز بیش از ١٠٠ ماده آن را تصویب کرده است. به نظر ما این روش قانونگذاری به صلاح کشور و اقتصاد نیست.

(سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۲:۲۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها