شنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۴
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۸۴۰۱
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

اعتراض گمرک به ممنوعیت جدید واردات برنج

با فرا رسیدن فصل برداشت برنج، ممنوعیت واردات به این محصول رسیده که این تصمیم با واکنش گمرک و تاکید بر لغو آن همراه شده است.

ستاد تنظیم بازار هر از گاهی برای سر و سامان دادن به بازار داخلی، اقدام به ممنوعیت صادرات و واردات برخی اقلام یا اعمال تعرفه به آن‌ها می‌کند؛ این بار با فرارسیدن فصل برداشت برنج، ممنوعیت واردات به این محصول رسیده و رئیس ستاد تنظیم بازار از ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج تا پایان فصل برداشت این محصول داخلی در کشور خبر داده است.
 
«عباس قبادی» همچنین اعلام کرد که هیچ ابهامی برای گمرکات ایران به لحاظ واردات برنج وجود ندارد، چون در فصل برداشت برنج هیچ گونه ثبت سفارش و واردات نخواهیم داشت.
 
این قبیل تصمیمات وزارت صنعت هربار با اعتراض برخی بازرگانان همراه شده است و رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از گمرک نیز چندی پیش گفته بود که کارکنان گمرک از صدور بخشنامه‌های متعدد سازمان‌های مرتبط در خصوص واردات و صادرات گیج شده‌اند.
 
پس از این ممنوعیت، «مهرداد جمال ارونقی» معاون فنی گمرک ایران به خبرنگار ایرنا خبر داد که در زمینه ممنوعیت فصلی واردات برنج با قائم مقام بازرگانی وزارت صنعت مکاتبه‌ای داشته است.
 
در این نامه آمده است: با توجه به ضرورت تسهیل فرایند تامین در شرایط تحریمی و ایجاد تعادل نسبی در بازار برنج از یک سو و شرایط جدید حاکم بر بازار مصرف و افزایش قیمت برنج داخلی در سال جاری، ممنوعیت فصلی واردات برنج سال ۹۸ در سی و ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار لغو شد. اما در پنجاهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار این موضوع، مجددا مطرح و بر لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج تاکید شد.
 
در خصوص مشکلات ایجاد شده، موضوع پیش از این در دستور کار کارگروه تنظیم بازار قرار گرفته و مقرر شد با توجه به شرایط تحریمی حاکم بر کشور و لزوم خودداری از اقدامات سخت گیرانه در جریان تامین کالا، اجرای مواردی از تجدید نظر ششم استاندارد ۱۲۷ که روند تامین برنج را دچار اخلال می‌کند با مساعدت سازمان ملی استاندارد اجباری به مدت 6 ماه به تعویق بیفتد. در همین راستا پیش نویس سه امضایی تعویق اجرای استاندارد مذکور توسط این معاونت تهیه شد که برای امضای وزرا در حال پیگیری است.
 
پیش از این نیز گمرک اعلام کرده بود تصمیمات اخیر در خصوص واردات برنج کار گمرک نبوده و تمام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به صدور و ورود کالا منحصرا از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت اجرا به همه دستگاه‌های مربوطه ابلاغ می‌شود.
(شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸) ۱۲:۵۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها