جمعه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۹
سرویس : شیرینی و شکلات
کد خبر : ۸۸۳۷۸
گزارشگر : ۳۵۱۶
تسنیم
سرویس شیرینی و شکلات

استفاده از مواد تراریخته در شیرینی و شکلات متوقف شد

دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات با بیان اینکه اجازه واردات لیسیتین تراریخته نمی‌دهیم گفت تولیدکنندگان این محصول تولیدات خود را به غیرتراریخته تغییر داده‌اند به همین خاطر است که جدیدا عنوان تراریخته بر روی این محصولات درج نمی‌شود.

جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در حاشیه افتتاح نمایشگاه‌های صنایع آرد و نان و صنعت شیرینی و شکلات اظهار کرد: تحریم‌ها باعث شده که در سال جاری بازدیدکننده و شرکت‌کننده کمتری در نمایشگاه شیرینی و شکلات حضور یابند اما از کشورهای آلمان، عراق و هلند برای بازدید و از 12 شرکت از 10 کشور نظیر روسیه، هلند، اتریش، انگلیس و مالزی و روسیه برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است.
 
وی افزود: صادرات شیرینی شکلات در 4 ماهه ابتدایی سال جاری 250 میلیون دلار بوده است که در صورت تامین مواد اولیه امکان افزایش این رقم نیز وجود دارد.
 
مغازه‌ای یادآور شد: از آنجا که صادرکنندگان مکلف هستند حتما ارز واردات را به کشور برگردانند اما شرایط تحریم این اجازه را به خوبی به آنها نمی‌دهد. دشواری برای فعالین این بخش ایجاد شده است.
 
دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات  تاکید کرد: معمولا بیشترین صادرات شیرینی و شکلات در 6 ماهه دوم سال صورت می‌گیرد و پیش‌بینی می‌کنیم که در سال جاری حداقل 800 میلیون دلار صادرات شیرینی و شکلات داشته باشیم که این رقم در سال گذشته نیز به همین اندازه بوده است.
 
وی گفت: در صورت تامین مواد اولیه و حمایت دولت امکان صادرات یک و نیم تا دو میلیارد دلار شیرینی و شکلات و بیسکوییت داریم و صنایع ما در این بخش جایگاه مناسبی در دنیا برای خود دست و پا کرده‌اند.
 
مغازه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم در ارتباط با مشکلات تامین مواد اولیه این بخش گفت: روغن، شکر و آرد، شیرخشک، از محل تولیدات داخلی و واردات تامین می‌شود اما اختیار آن در دست دولت است و بخش خصوصی حتی با ارز نیمایی اجازه واردات داده نمی‌شود و ما تنها می‌توانیم مباشر دولت باشیم.
 
دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در ارتباط با صادرات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به صورت فرآوری شده و در قالب شیرینی، شکلات و بیسکویت اظهار کرد: میزانی که درباره صادارت این کالاها مطرح شده درست نیست به طوریکه رئیس سابق سازمان حوزه تجارت گفته بود که در فروردین ماه گفته بود 120 میلیون دلار آب‌نبات از محل شکر یارانه‌ای صادر شده است که این امر دارای اختلاف آماری زیادی است.
 
وی افزود: از طرفی دولت نمی‌تواند تمام نیاز ما را به کالاهای اساسی از جمله شرکت تامین کند به طوریکه در سال جاری در دو مرحله 40 هزار تنی شکر به ما تحویل داده شده است این در حالیست که کل نیاز ما 500 هزار تن است که یک چهارم مصرف کشور می‌شود و ما مجبور هستیم که بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم.
 
مغازه‌ای یادآور شد که جدیدا قیمت روغن نیز افزایش یافته و نرخ شکر از 3 هزار تومان به 4500 تومان افزایش یافته که این امر در افزایش هزینه‌ها و رقابت‌پذیری برای صادرات تاثیر می‌گذارد.
 
استفاده از مواد تراریخته در شیرینی و شکلات متوقف شد
 
دبیر انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات در پاسخ به سوال خبرنگار درباره اینکه چرا درج عنوان محصول تراریخته بر روی شیرینی و شکلات و بیسکوییت متوقف شده است گفت: موادی که برای تولید شیرینی و شکلات و بیسکویت استفاده می‌شود و این امکان وجود دارد که تراریخته باشد روغن است.
 
وی افزود: مدتی شرکت‌های ما از روغن‌های تراریخته برای تولید محصولات خود استفاده می‌کردند اما مدتی است که از روغن‌های غیرتراریخته بهره می‌گیرند به همین منظور دیگر عنوان تراریخته بر روی این محصولات درج نمی‌شود هر چند که باید توجه داشت که تراریخته بودن محصولات دلیل بر بد بودن آنها نیست.
 
مغازه‌ای گفت: لیسیتین وارداتی نیز تحت نظر انجمن شیرینی و شکلات به صورت غیرتراریخته به کشور وارد می‌شود به همین منظور دیگر در صنعت شیرینی و شکلات کشور از محصولات تراریخته استفاده نمی‌شود.
 
رئیس انجمن صنایع بیسکویت و شیرینی و شکلات گفت: بیشترین روغنی که به صورت تراریخته در دنیا تولید می شود مربوط به ایالات متحده آمریکا است که به شدت نیز تراریخته است اما روغن‌هایی که در کشورهای اروپایی از محصولاتی مانند کلزا تولید می‌شود غیرتراریخته است و آنها نیز خود با تولیدات تراریخته مشکل دارند.
 
وی در پایان گفت: تراریخته بودن، به صرفه نمی‌تواند مشکلی برای مصرف‌کننده داشته باشد اما مانند دیگر کشورهای اروپایی ما برای مصرف‌کننده خود احترام قائلیم تا بتواند خود اقدام به انتخاب محصول تراریخته یا غیرتراریخته کند.
(جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸) ۱۵:۴۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها