شنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۰
سرویس : شیرینی و شکلات
کد خبر : ۸۸۲۹۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس شیرینی و شکلات

تامین مواد اولیه چالش پیش روی تولیدکنندگان/صادرات ۳۱۷ هزار تن شکلات و آبنات در سال گذشته

مغازه ای گفت: هم اکنون واحدهای تولیدی شیرینی برای تامین مواد اولیه داخلی و وارداتی با چالش هایی روبه رو هستند که این امر تولید را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

جمشید مغازه‌ای رئیس اتحادیه بیسکویت، شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه در تامین مواد اولیه کماکان با مشکلاتی روبرو هستیم، اظهار کرد: هم اکنون واحد‌های تولیدی از لحاظ تامین و قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی با چالش‌هایی روبه رو هستند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در مواد اولیه داخلی اعم از آرد و شکر به سبب انحصار دولت در کمیت و قیمت و در مواد اولیه وارداتی همچون کاکائو، اسانس، گلوکز و ..در ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص از گمرکات کشور مشکلاتی وجود دارد که این امر تولید را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
وی درباره آخرین وضعیت بازار شکلات و بیسکویت افزود: اگرچه قیمت کالا‌های ما تابع هزینه‌های تولید است، اما به سبب آنکه شکلات جزو اقلام اساسی در سبد خانوار محسوب نمی‌شود، از این رو تولیدکنندگان سعی می‌کنند قیمت‌ها را به سبب نبود کشش بازار و کاهش قدرت خرید خانوار با احتیاط افزایش دهند.
مغازه‌ای با اشاره به اینکه قیمت آرد در قالب حذف یارانه ۲ برابر رشد داشته است، بیان کرد: بنابر مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت روغن و شکر در بازار افزایش داشته است که این امر بر قیمت تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد چرا که تولیدکنندگان به سبب عدم ترخیص شکر دولتی مجبورند نیاز خود را از بازار آزاد خریداری کنند.
وی ادامه داد: با وجود افزایش ۳ برابری نرخ ارز، امکان رقابت در بازار‌های هدف بسیار دشوار است چرا که در این صنعت طیف گسترده‌ای از مواد اولیه همچون روغن، شکر، آرد و شیر خشک و سایر مشتقات را مصرف می‌کنیم که همه روزه با کمبود و نوسان قیمت این اقلام در بازار روبه رو هستیم، در حالیکه با رفع این مشکلات، صادرات شکلات و بیسکویت در زمره صادرات صنایع غذایی قرار می گیرد.
رئیس انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات گفت: بنابر آمار سال گذشته ۳۱۷ هزار تن شکلات، آبنات و بیسکویت با ارزش بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار به بازار‌های هدف صادر شد که در صورت تامین مواد اولیه این امکان وجود دارد که ارز آوری حاصل از صادرات را به یک تا یک و نیم میلیارد دلار افزایش دهیم اما متاسفانه به سبب مشکلات تامین کالا پیش بینی می‌شود امسال ارزش صادراتی در حد سال گذشته باشد.

(شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۰:۵۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها