سه شنبه / ۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۶
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۸۰۷۴
گزارشگر : ۳۶۳۲
مهر
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تعیین شد؛

قیمت پایه هر کیلو زرشک ۱۰ هزار تومان/ سود اصلی به جیب کشاورز برود

قیمت‌ پایه هر کیلو زرشک در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند که با حضور تولیدکنندگان و خریداران عمده زرشک خراسان‌جنوبی برگزار شد، ۱۰ هزار تومان تعیین شد.

حسین خیریه در کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی و آب اتاق بازرگانی بیرجند که با هدف نرخ‌گذاری برای زرشک برگزار شد، اظهار کرد: هدف از قیمت‌گذاری پایه برای زرشک حمایت از کشاوزان و سودآوری بیشتر فروش محصولات استراتژیک برای این قشر زحمت کش است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به خرید زرشک توسط برخی از دلالان با قیمت‌های بسیار پایین بیان کرد: می‌خواهیم با قیمت‌گذاری برای پیش خرید زرشک اقدامی برای حمایت از این محصول مهم خراسان جنوبی انجام دهیم.

خیریه با اشاره به برخی از قیمت‌های پیشنهادی برای زرشک در سال جاری ادامه داد: باید نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از سوء استفاده دلالان انجام دهیم.

وی افزود: تصمیم بر این است که شرکت تعاونی روستایی رابط بین خریداران و فروشندگان باشد که اگر با تفاهم تولیدکنندگان، خریداران و کارشناسان امر قیمتی برای زرشک تعیین شد، پایین تر از آن قیمت به هیچ وجه فروخته نشود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به برخی از جلسات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی پیرامون خرید و فروش زرشک گفت: یکی از مسائل مطرح شده در این جلسات این نکته بود که اگر بخواهیم زرشک را در راستای جلوگیری از سوء استفاده دلالان از منطقه جمع کنیم خریداران در حوزه نقدینگی با مشکل رو به رو می شوند.

هدف از قیمت گذاری زرشک حمایت از کشاورز است

خیریه ادامه داد: در این راستا قرار شد رایزینی‌هایی برای اعطای وام کم بهره به خریداران زرشک صورت گیرد تا آنان نیز بتوانند با قیمت بهتر و به صورت نقدی این محصول را بخرند تا گرفتاری‌های خرید و فروش زرشک کاهش یابد.

وی افزود: البته اگر قیمتی به عنوان قیمت پایه اعلام می‌شود به این معنا نیست که کشاورز نمی‌تواند زرشک مرغوب خود را به بالاتر از این قیمت بفروشد بلکه مقصود جلوگیری از فروش زرشک با قیمتی پایین تر از قیمت پایه است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه در قیمت‌گذاری یکی از موضوعات بسیار مهم میزان تولید واقعی زرشک در سال جاری است، گفت: بی شک جز با ارزیابی دقیق میزان تولید نمی‌توان قیمت واقعی را تعیین کرد.

محمد علی بیجاری، مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی است و از این منظر باید به صورت ویژه دیده شود.

میزان تولید زرشک ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از سال قبل

وی در زمینه میزان تولید زرشک در سال ۹۸، اظهار کرد: براساس برآورد اولیه میزان تولید زرشک در سال جاری ۲۵ درصد بیش از سال قبل خواهد بود که البته در این ارزیابی مسائلی چون طوفان‌های اخیر را نیز باید در نظر گرفت.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: مکاتباتی با وزیر جهاد کشاورزی پیرامون محصول استراتژیک زرشک انجام شده و در این مکاتبات دو موضوع دستور به سازمان مرکزی تعاون روستایی در زمینه خرید محصول زرشک و تأمین تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز به مبلغ یک صد میلیارد تومان پیگیری شد.

بیجاری ادامه داد: زرشک محصول استراتژیک استان و یک برند خراسان‌جنوبی محسوب می شود و از این منظر باید نهایت تلاش خود را برای ارائه یک زرشک با کیفیت داشته باشیم.

احسان بیکی مدیرعامل ترمینال تخصصی ضبط و فراوری زرشک و عناب با اشاره به افزایش تولید زرشک در سال جاری گفت: با توجه به گفته‌های تولید کنندگان زرشک در سال جاری حدود ۲۰ درصد افزایش تولید برداشت زرشک خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه امکان خرید زرشک در سال جاری را داریم، اظهار کرد: اگر در زمینه خرید نقدی زرشک تسهیلاتی در نظر گرفته شود شرایط بهتری خواهیم داشت.

مهدی بهدانی مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: خرید محصول زرشک نقدینگی زیادی نیاز دارد چرا که در سال جاری حدود ۱۰۰ هزار تن زرشک تر در استان خراسان‌جنوبی خواهیم داشت.

تسهیلاتی برای فراوری زرشک

وی با اشاره به اینکه نهایت فعالیت‌های ما در جهاد کشاورزی باید به نفع کشاورز باشد، اظهار کرد: در تبصره ۱۸ بند الف، ۱۰ رسته فعالیت برای بهره‌گیری از تسهیلات کم بهره ارزان قیمت تعریف شده که  سه رسته نرخ سود هفت درصد و هفت رسته نرخ سود ۱۲ درصد دارند.

مدیرامور سرمایه‌گذاری جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه در این راستا ۳۰ میلیارد تومان برای رسته گلخانه‌ها و ۳۰ میلیارد تومان در حوزه شیلات و آبزیان به استان اختصاص پیدا کرد، گفت: با توجه به اهمیت بحث زرشک رایزنی‌هایی صورت گرفته و در نهایت اجازه داده شده امکان استفاده از این ۶۰ میلیارد تومان در رسته‌های دیگر وجود داشته باشد.

بهدانی یادآور شد: بر این اساس می‌توانیم از این اعتبار به واحدهای دارای پروانه فراوری، که قصد فراوری زرشک دارند تسهیلات بدهیم.

در این جلسه بعد از رایزنی‌های تولیدکنندگان و خریداران سقف در نظر گرفته شده برای فروش زرشک ۱۰ هزار تومان تعیین شد.

(سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸) ۱۳:۳۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها