شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۷
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۸۰۰۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

امسال ۲۵۰ هزار تن پسته در کرمان تولید می‌شود

استاندار کرمان اعلام کرد: با وجود کاهش تولید محصول پسته در سال گذشته، پیش بینی می‌شود امسال ۲۵۰ هزار تن پسته در سطح استان تولید شود و از این رو برنامه‌ریزی برای صادرات آن آغاز شده است.

محمدجواد فدائی اظهار داشت: پارسال خشکسالی و تغییرات آب و هوایی سبب کاهش تولید پسته در کشور شد که امسال خوشبختانه بخشی از مشکلات به دلیل بارش‌های مناسب رفع شد.
وی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای صادرات پسته از ماه‌ها پیش در دستور کار استانداری و صادرکنندگان بوده است، افزود: یکی از مشکلات موجود در این مسیر، تامین نقدینگی صادرکنندگان بود که پس از رایزنی با صندوق توسعه ملی مقرر شد ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع این صندوق و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی با نرخ تلفیقی ۱۴.۵ درصد در اختیار صادرکنندگان پسته قرار گیرد.
استاندار کرمان در عین حال ادامه داد: گام بعدی در بحث صادرات پسته، بازگشت ارز حاصل از صادرات است که در این زمینه بحث‌های مختلفی داشته‌ایم ولی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم زیرا بین روشی که بانک مرکزی پیشنهاد می‌کند و روش مورد نظر صادرکنندگان پسته اختلاف وجود دارد، از این رو تلاش می‌کنیم به نظر واحدی برسیم تا هم ارز صادراتی به کشور بازگردد و هم نظر دو طرف تامین شود.
فدائی یادآور شد: استان کرمان در بخش کشاورزی جایگاه خوبی در کشور دارد و نه تنها در تولید برخی اقلام رتبه نخست را دارد بلکه در تولید مرکبات سوم است.
وی افزود: این امر سبب شده تا برخی تولیدات کشاورزی استان از جمله همه محصولات گلخانه‌ای در جنوب کرمان و یا گل‌های تولیدی در اطراف کرمان همه به خارج از کشور صادر شود.
وی ادامه داد: با هدف توسعه صادرات محصولات کشاورزی استان، احداث پایانه صادراتی جیرفت در مراحل پایانی قرار دارد و امیدواریم در آینده نزدیک به بهره برداری برسد.
 

(شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸) ۱۴:۰۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها