پنج شنبه / ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۳
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۷۹۴۲
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

رشد ۳.۳ درصدی تولیدات کشاورزی در ۶ سال گذشته

با توجه به اقدامات حمایتی دولت‌های یازدهم و دوازدهم از بخش کشاورزی، مجموع تولیدات این بخش در حوزه‌های زراعی، باغی، دام، طیور و آبزیان در سال ۹۷ به بیش از ۱۲۲ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۹۲ حدود ۳.۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

آمارها نشان می‌دهد که حجم مجموع تولیدات بخش کشاورزی در سال ۹۵ نزدیک به ۱۱۸ میلیون تن و در سال ۹۲ حدود ۹۷ میلیون تن بوده است.
 
اصلی ترین اقدامات شاخص دولت‌های یازدهم و دوازدهم در ۶ سال گذشته علاوه بر افزایش تولید، افزایش بهره وری، افزایش راندمان آب، توسعه گلخانه‌ها، مثبت شدن تراز تجاری بخش کشاورزی، رشد صادرات، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بخش کشاورزی، توسعه گیاهان دارویی، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و رشد اشتغالزایی در این بخش بود که در رشد اقتصادی کشور نیز نقش بسزایی داشته است.
 
در بخش بهره‌وری آب از طریق سیستم‌های نوین آبیاری، توسعه گلخانه‌ها، کشت نشایی، توسعه مکانیزاسیون، تغییر الگوی کشت و استفاده از بذور سازگار با اقلیم، در سال ۹۲ به ازای هر مترمکعب آب حدود ۹۲۰ گرم محصول خشک تولید می‌شد که در سال ۹۵ این میزان به ازای هر مترمکعب به ۱۲۲۰ گرم و در سال ۹۷ به ۱۴۵۰ گرم افزایش یافت.
 
بر اساس آمارها، راندمان کل آبیاری کشور از ۳۷ درصد سال ۹۲ به ۴۲ درصد در سال ۹۵ و ۴۵ درصد در سال ۹۷ رسیده است.
 
همچنین به منظور کاهش وابستگی شدید کشور به واردات روغن و با حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی در تناوب با گندم و با توجه به استقبال زارعین تولید دانه های روغنی به بیش از نیم میلیون تن رسیده و رکورد سه دهه گذشته کشور را شکسته است.
 
در بخش توسعه گیاهان دارویی تولید ۲۰۸ هزارتن در سطح زیرکشت از ۱۸۹ هزارهکتار در سال ۹۶ به ۲۲۸ هزارتن در سطح زیرکشت  ۲۰۶ هزارهکتار در سال ۹۷ رسید که موجب شد صادرات گیاهان دارویی از ۴۵۰۰ میلیون دلار در سال ۹۶ به ۵۷۰ میلیون دلار در سال ۹۷ برسد.
 
در بخش توسعه سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ ، حدود ۵۰۰ هزار هکتار و با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ حدود ۵۵۰ هزار هکتار افزایش داشته ایم.
 
توسعه شبکه‌های آبیاری، زهکشی و تجهیز و نوسازی اراضی در قالب سه پروژه مهم در استان‌های خوزستان، ایلام و ۱۱ استان غربی و شمال غربی و در سیستان و بلوچستان در مجموع در سطحی حدود ۶۰۰ هزار هکتار اجرا شد که باعث ارزش افزوده زمین‌های کشاورزی، افزایش تولید و درآمد کشاورزان، ارتقای بهره‌وری آب و افزایش عملکرد در واحد سطح شده است.
 
دولت دوازدهم در دیگر اقدامات خود موجب توسعه گلخانه‌ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ حدود ۳۶۰۰ هکتار شد.
 
همچنین تولید چغندرقند در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با بیش از ۵۰۰ هزارتن افزایش  ۹ درصد، تولید گوشت طیور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با افزایش حدود ۱۵۰ هزارتن ۷ درصد، تولید شیرخام در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با افزایش حدود ۱۰۰ هزارتن ۱۱.۲ درصد، تولید گوشت قرمز در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با ۴۰ هزارتن افزایش حدود ۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
در دولت دوازدهم تولید آبزیان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با حدود ۸۰ هزارتن افزایش رشد ۱۵.۴ درصدی، تولید میگو در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با حدود ۲۷ هزارتن افزایش رشد ۱۲۴ درصدی و پرورش ماهی در قفس در دریا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با  حدود ۲۶ هزارتن افزایش ۲۷ درصد رشد داشته است.
 
گوشت مرغ در سال ۹۷، با دو میلیون و ۳۲۲ هزارتن تولید نسبت به سال ۹۲، یک میلیون و ۹۶۷ هزارتن حدود ۶.۶ درصد رشد، شیرخام سال ۹۷، با ۱۰ میلیون و ۷۳۳ هزارتن تولید نسبت به سال ۹۲ با هشت هزار و ۲۶۸ تن تولید ۱۱.۲ درصد رشد را تجربه کرده است.
 
سطح کل عملیات احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در سال ۹۷ حد ود یک میلیون و  ۷۳۳ هزار هکتار نسبت به سال۹۲ با ۶۵۷ هزار و ۴۸ هکتار ۱۹.۳ درصد، سطح کل سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۷، با دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار نسبت به سال ۹۲ با یک میلیون و ۳۳۷ هزار و ۳۱۹ هکتار  ۳۷.۴ درصد رشد، سطح گلخانه‌های کشور در سال ۹۷ با ۱۵ هزار هکتار نسبت به سال ۹۲ با هشت هزار و ۸۰۰ هکتار ۳۲.۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
در بخش مکانیزاسیون کشاورزی خرید کمباین (غلات) در سال ۹۷ نزدیک ۱۷ هزار و ۹۶۸ دستگاه نسبت به سال ۹۲ با ۱۴ هزار و ۳۲۷ دستگاه ۶.۴ درصد رشد، خرید کمباین (برنج) در سال ۹۷ حدود هفت هزار و ۶۶۸ دستگاه در سال ۹۲ با  یک هزار و ۱۰۸ دستگاه بیش از ۳۵.۷ درصد رشد، نشاء کار برنج در سال ۹۷ هشت هزار و ۶۳۴ دستگاه نسبت به سال ۹۲ با چها ر هزار و ۱۰۴ دستگاه نزدیک ۳۳ درصد، بذرکار غلات در سال ۹۷ با  ۵۱ هزار و ۱۱۲ دستگاه نسبت به سال ۹۲ با  ۳۰ هزار و ۲۶۳ هکتار نزدیک ۲۷ درصد رشد داشته است.
 
همچنین ظرفیت انبارهای فنی و سردخانه های کشور در سال ۹۲  دو میلیون و ۶۰۰ هزارتن بود که با اقدامات دولت تدبیر و امید در سال ۹۷ این میزان به ۴.۵ میلیون تن ظرفیت رسید که ۶۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
طبق آمارهای موجود صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵ با یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن افزایش ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
محصولات باغی نیز در سال ۹۷ با ۲۲ میلیون تولید، در سال ۹۵ با ۲۰ میلیون تن تولید نسبت به سال ۹۲ با ۱۶ میلیون تن تولید ۱۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
در شیلات میزان تولیدات در سال ۹۷ به یک میلیون و ۲۶۲ هزارتن رسید که نسبت به سال ۹۲ با ۸۸۵ هزارتن تولید، ۱۵.۴ درصد رشد داشته است.
 
گندم که یکی از کالاهای استراتژیک کشور به شمار می‌رود در دولت های یازدهم و دوازدهم به خودکفایی رسیدیم به طوری که با وجود  کاهش ۳۰ درصدی بارندگی و تدوام خشکسالی میزان خرید گندم در سال ۹۷ حدود ۹.۵  میلیون تن گندم خریداری شد که رشد قابل توجهی را نسبت به سال ۹۲ نشان می دهد.
(پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸) ۱۱:۲۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها