یکشنبه / ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۶
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۷۸۷۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

مساحت گلخانه‌های کشور به 20 هزار هکتار می‌رسد/اثر منفی جهش ارز بر کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: مساحت گلخانه‌های کشور درسال 92 حدود 8 هزار هکتار بود که این رقم هم اکنون به بیش از 15 هزار هکتار رسیده و تا پایان سال به حدود 20 هزار و 500 هکتار می رسد.

 محمود حجتی با حضور در برنامه «نگاه یک» با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی با رکود کمتری روبرو بودیم، افزود:­ تلاش می کنیم از ظرفیت های موجود کشورمان در زمینه آب و خاک و از نیروی انسانی و ابزار و فناوری استفاده کنیم.
 
وی با بیان اینکه در ارتباط با محصولات اساسی، طرح های بلند مدت را بازنگری کردیم، ادامه داد: کشورمان در زمینه روغن و دانه های روغنی و کنجاله وابسته است، اما در چند سال گذشته ، رشد خوبی داشتیم، ولی متناسب با تقاضا و نیاز کشورمان نیست. 
حجتی با اشاره به اینکه طرح توسعه کلزا را در دست اجرا داریم، گفت: در چغندر و شکر هم بحث کشت پاییزه را که مصرف آب را کاهش می دهد در دست انجام­ داریم.
 
وی افزود: بر اساس آمارها در سال 1395 نسبت به سال 1390 در بخش کشاورزی افزایش اشتغال داشتیم و با توجه به طرح های جدید از جمله گلخانه ها، مصرف آب کاهش و اشتغال افزایش یافته است.
 
وی ادامه داد: پارسال حدود سه هزار هکتار رشد داشتیم و امسال پیش بینی می کنیم که حدود 5 هزار و پانصد هکتار به میزان گلخانه ها اضافه کنیم.
 
وزیر­ جهاد کشاورزی گفت: اکنون باید حدود 50 تا 60 هزار هکتار گلخانه داشتیم تا هم گام با جهان باشیم.
 
حجتی در زمینه طرح آمایشی در بخش کشاورزی گفت: این طرح در مراحل نهایی است و به تنهایی قابلیت اجرایی ندارد و به الزامات اجرایی نیاز دارد.
 
وی افزود: جهش قیمت ارز اثر منفی بر روی کالاهای کشاورزی داشت.
 
حجتی با بیان اینکه امسال در پنبه نسبت به پارسال بیش از 40 درصد افزایش تولید­ خواهیم داشت، اضافه کرد: در مورد محصولاتی مانند روغن تا خودکفای فاصله زیادی داریم. خودکفایی در این زمینه از 6 درصد به حدود 16 درصد رسیده است.
 
وی افزود: در زمینه گندم انتقاداتی مطرح می شود که چرا این محصول را تولید می کنیم زیرا با قیمت ارزان تر می توانیم آن را وارد کنیم در حالی که این موضوع، درست نیست.
 
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اکثر کشورها به محصولات راهبردی، یارانه اختصاص می دهند از جمله ترکیه حدود 15 میلیارد دلار در بخش کشاورزی یارانه می پردازد و آمریکا حدود 100 میلیارد دلار و­ اروپا حدود 200 میلیارد یورو یارانه می پردازد.
 
حجتی اضافه کرد: محصولات کشاورزی ما با توجه به قیمت جهانی، اکنون با ارز 6 تا 7 هزار تومان تولید می شود.
وی گفت: مرغ اگر بخواهد بر اساس ارز نیمایی محاسبه و از خارج وارد شود قیمت آن حدود 25 تا 26 هزار تومان می شود.
 
حجتی افزود: قیمت مرغ در بازار باید 12 هزار و 900 تومان و نه 14000 تومان عرضه شود.
 
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال در تولید گندم خودکفا هستیم،گفت: بر اساس آمار و ارزیابی ها، امسال بیش از نیاز کشور، گندم تولید کردیم. پیش بینی ما این بود که امسال حدود یک تا یک و نیم میلیون تن بیشتر از نیاز کشور تولید می کنیم و کسری پارسال را جبران می کنیم زیرا امسال 2 برابر پارسال بارندگی داشتیم. 
 
وی افزود: دولت گندم را امسال با قیمت 1700 تومان خواهد خرید.
 
حجتی گفت: 70 هزار نانوا، گندم با قیمت 660 تومان و آزادپزها هم حدود 900 تا 950 تومان ، تحویل می گیرند.
 
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در بخش تولید محصولات کشاورزی باید زنجیره تولید دیده شود .
 
وی گفت: تأمین نهاده کارخانه خوراک دام، خدمات دامپزشکی، مرغ مادر و جوجه یکروزه ، پرورش گوشتی، کشتارگاه و شبکه مویرگی در زنجیره مرغ وجود دارد.30 تا 35 درصد شبکه این گونه عمل می کنند .
 
حجتی افزود: بنیان هایی مانند تعاونی تولیدکنندگان نداریم. باید این تعاونی ها را ایجاد و توانمند کرد و باید در این زمینه کار فرهنگی کنیم.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: عقب افتادگی در پرداخت خسارت سیل زدگان در استان های سیل زده داشتیم که پول، تأمین شده و به حساب استان ها واریز شده است و این عقب افتادگی جبران می شود .
 
وزیرجهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی به طور متوسط، حدود 12 هزار میلیارد تومان در سال به علل گوناگون از جمله حوادث طبیعی خسارت می بیند که باید سهم بیمه ها در جبران این خسارات افزایش یابد و به حدود 30 تا 40 درصد برسد.
 
وی ادامه داد: دولت در صندوق بیمه محصولات کشاورزی حدود 1500 میلیارد تومان در ردیف بودجه اختصاص می دهد که این رقم کم است.
 
حجتی افزود: اکنون آب کمتری در مقایسه با سال 92 در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد و در بهره وری آبیاری از 37 درصد به حدود 44 درصد رسیدیم و بهره وری در آب در مرزعه، باغ و محصول به طور متوسط سالی 5 درصد افزایش یافته است.
 
وی اضافه کرد: در سال 1392 به ازای هر متر مکعب آب حدود 850 تا 900 گرم محصول تولید می کردیم که اکنون به بیش از 1200 گرم افزایش یافته است و این روند ادامه دارد.
 
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در 5 سال گذشته بیش از یک میلیون هکتار سیستم های نوین آبیاری را اجرا کردیم.
(یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۳۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها