شنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۵
سرویس : آزمایشگاه، گواهینامه ها و اسانس
کد خبر : ۸۷۸۳۶
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس آزمایشگاه، گواهینامه ها و اسانس

نخستین آزمایشگاه مرجع ماهی قزل‌آلا کشور در شهرکرد فعال شد

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: نخستین و تنها آزمایشگاه تخصصی و مرجع ماهی سردابی قزل آلای کشور در این استان فعال شد.

حسینعلی سلطانی  ، از آزمایش ، بررسی و درمان ۱۶۷ مورد ماهی قزل آلا  از  سراسر کشور در سال جاری در تنها آزمایشگاه مرجع ماهی سردابی استان خبر داد و گفت: این استان با تولید سالانه بیش از ۲۴ هزار تن ماهی قزل آلا  رتبه نخست تولید ماهی سردابی کشور را دارد.
 
وی، با اشاره به انجام فرایند مجوز سلامت صادرات خوراک آبزیان به کشورهای عراق، آذربایجان و قرقیزستان از سوی این اداره نظارتی در سال جاری، تصریح کرد:  محصول ماهی سردابی تولیدی این استان با توجه به آب و هوای مستعد و کنترل  دقیق بیماری مزارع پرورش ماهی از سوی شبکه های دامپزشکی، مشتری خارجی دارد. 
 
مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری تاکیدکرد: دامپزشکی استان با نظارت بر مزارع پرورش ماهی توسط مسئولان فنی و بهداشتی و نیز انجام آزمایش های لازم، سرکشی و نظارت توسط کارشناسان دولتی،  شرایط لازم برای صادرات محصولات تولیدی مزارع پرورش ماهی فراهم کرده است. 
سلطانی، رونق صادرات مواد غذایی سالم و مشتری پسند به خارج از کشور از دستاوردهای مهم دولت یازدهم و دوازدهم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، خودکفایی و اشتغالزایی دراین استان عنوان کرد. 
 
مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری  همچنین از فعالیت ۵ مرکز قرنطینه و کنترل سلامت دام سبک و سنگین  در مبادی ورودی این استان طی سال جاری خبر داد و گفت: ورود دام زنده به استان منوط به گذراندن قرنطینه و کنترل سلامت است. 
سلطانی با اشاره به اینکه این استان یکی از قطب های دامپروری کشور است، تصریح کرد: ظرفیت پرورش طیور صنعتی در این استان ۱۶ میلیون و ۹۸۰ هزار قطعه است که  امسال بیش از ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار قطعه مجوز جوجه ریزی صادر شده که از این تعداد ۲۲۷ هزار قطعه جوجه تخمگذار و مابقی جوجه گوشتی است. 
 وی وزن لاشه های ضبطی و غیر قابل مصرف  طی چهار ماهه امسال در استان چهارمحال و بختیاری  را  ۸ هزار و ۶۶۳ کیلوگرم اعلام کرد. 
سلطانی تاکید کرد: همچنین در سال جاری ۷۳ مورد تخلف بهداشتی به مراجع قضایی معرفی که ۴۶ مورد منجر به صدور حکم شده است .
 
به گزارش ایرنا ، چهارمحال و بختیاری با داشتن بیش از دومیلیون و ۷۰۰هزار راس دام سبک و سنگین و تولید سالانه ۲۴ هزار تن ماهی سردابی و یکهزار و ۵۰۰ تن عسل به عنوان یکی از قطب دامپروری کشور مطرح شده است.
(شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۵۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها