سه شنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۷۷۵۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی از امروز با قیمت کیلویی ۱۱۰۰ تومان

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی از سه شنبه در سطح کشور کلید می خورد و دولت محصول مزبور را از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰۰ تومان خریداری می کند.

مرتضی معتمد افزود: خرید مورد نظر ابتدا در استان های دارای مشکل انباشت و اضافه عرضه گوجه فرنگی با منابعی که پیش از این در اختیار سازمان قرار گرفته آغاز خواهد شد.
وی در ادامه از کشت تابستانه گوجه فرنگی در سطحی معادل 85 هزار هکتار طی سال جاری در کشور خبر داد و اظهارداشت: پیش بینی می شود امسال در این سطح زیر کشت چهارمیلیون تن گوجه فرنگی برداشت شود.
مدیر کل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: هم اکنون عرضه گوجه فرنگی بیش از نیاز صنایع و تازه خوری است.
وی افزود: این محصول در شرایط حاضر به دلیل تولید و عرضه بسیار زیاد دچار افت قیمت شده است.
معتمد اظهارداشت: اگر محصول گوجه فرنگی مورد حمایت واقع نشودبدون شک کشاورزان دچار ضررو زیان سنگینی خواهند شد به همین دلیل امکان دارد سال های آینده به کشت این محصول روی خوش نشان ندهند.
وی گفت: ستاد تنظیم بازار موضوع حمایت از گوجه فرنگی را روز گذشته مورد بحث و بررسی قرار داد و در نهایت تصمیم بر این شد سازمان تعاون روستایی به نمایندگی از دولت محصول مزبور را از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم 1100 تومان خریداری کند.
مدیر کل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: برای خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی قرار براینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبارات لازم را در اختیار این سازمان قرار دهد.
وی اظهارداشت: خریدهای حمایتی و تضمینی از جمله ابزارهای که دولت در مواقع لازم برای حفظ و پایداری تولید به کمک کشاورزان می شتابد.
معتمد افزود: بطورکلی در خرید تضمینی قیمت تمام شده محصول به اضافه یک سود منصفانه برای کشاورز در نظر گرفته می شود به عبارتی پائین ترین قیمتی که محصول خریداری تا کشاورز دچار ورشکستگی نشود.
وی در ادامه یادآورشد: خرید حمایتی ابزار ی که دولت درآمد کشاورز را در کشت های مختلف همزمان سعی می کنددر یک ترازی نگهداردتا اینکه کشاورز سال آینده نسبت به کشت آن محصولات رغبت نشان دهد.

(سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸) ۱۱:۱۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها