یکشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۳
سرویس : تغذیه و سلامتی
کد خبر : ۸۷۷۳۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس تغذیه و سلامتی

سازمان ملل: برای آسیب کمتر به زمین کمتر گوشت بخورید

کمیته نظارت بر تغییرات جوی سازمان ملل اعلام کرد انتخاب رژیم غذایی مستقیماً با استفاده از زمین و آسیب رساندن به آن ارتباط دارد.

کمیته نظارت بر تغییرات جوی سازمان ملل اعلام کرد انتخاب رژیم غذایی مستقیماً با استفاده از زمین و آسیب رساندن به آن ارتباط دارد. دانشمندان ادعا می کنند تغییر رفتار با زمین برای نجات سیاره مان بسیار اهمیت دارد.
 طبق گزارش هیئت بین دولتی سازمان ملل در مورد تغییرات جوی، هرگونه تلاش برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و متوقف کردن روند گرم شدن جهان بدون تغییر در نحوه استفاده جهانی از زمین، کشاورزی و رژیم غذایی انسان بی‌نتیجه خواهد بود.
 این گزارش تاکید شده با افزایش روز افزون جمعیت زمین، نیاز به غذا هم افزایش می یابد. ولی منابع سیاره ما محدود هستند و  در حال حاضر از 70 درصد زمین برای تولید غذا، منسوجات و سوخت استفاده می شود.
 طبق این گزارش، سیاره زمین به زودی قادر نخواهد بود همه را سیر کند. محققان اشاره می کنند توصیه های این گزارش به دولت ها کمک می کند جلوی این آینده غم انگیز را  بگیرند و این کار را با کاهش فشار بر زمین و پایدار کردن سیستم های غذایی برای تامین نیازهای جمعیت فزاینده جهان انجام دهند.
 این گزارش پیشنهاد می دهد بهترین راه برای تغییراین شرایط توقف قطع درختان جنگل، حداکثر استفاده از مناطق موجود برای تولید غذا و احیای 2 میلیارد هکتار زمین هایی است که دیگر قابل استفاده نیستند.
هانس اوتو پورتنر، یکی از دانشمندان  این هیئت در سازمان ملل گفت:«  متاسفانه برخی کشورها هنوز نیاز جدی به توقف قطع درختان جنگل را درک نکرده‌اند. نمی‌توانیم هیچ دولتی را مجبور به کاری کنیم. ولی امیدواریم گزارش ما تاثیر کافی را بر افکار عمومی گذاشته باشد».
 این مطالعه همچنین چندین سناریو را معرفی می کند که نشان می دهد چگونه برخی تغییرات در کاربرد زمین تأثیرخود را در آینده نشان می‌دهند. مثلاً اگر گرم شدن زمین از محدوده 2 درجه سانتیگراد که در قرارداد پاریس گذاشته شد بگذرد، زمین های حاصلخیز  در نهایت خشک خواهند شد و بدین ترتیب کل سیستم غذایی جهان به خطر می‌افتد.
این  گزارش همچنین پیشنهاد می‌دهد که تلاش‌های فردی هم تاثیری مثبت بر شرایط جوی زمین خواهد داشت. تغییر رژیم غذایی به گیاه خواری یک فرصت  کلیدی برای تطابق با تغییرات جوی و حذف سوء تغذیه است. این گزارش شدیداً کاهش مصرف گوشت و  توزیع با دقت غذا به منظور کاهش اتلاف آن را توصیه می کند.
 این گزارش نتیجه دو سال کار داوطلبانه 103 متخصص از 52 کشور جهان است. گزارش بعدی در مورد اقیانوس ها و یخچالها است که ماه آینده منتشر می‌شود.

(یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸) ۱۷:۵۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها