سه شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۵
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۷۲۲۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

ماهی تیلاپیا در دل کویر پرورش می‌یابد

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان‌های فردوس، سرایان، قاینات، زیرکوه، طبس و بشرویه در دستور کار قرار گرفته است.

محمدمهدی سعیدی اضافه کرد: مجوز پرورش ماهی تیلاپیا امسال در چهار استان کشور از جمله خراسان جنوبی صادر شد که توسعه آن پویایی صنعت آبزی پروری استان را در پی خواهد داشت.
 
وی گفت: عملیات اجرایی طرح چهار هزار و ۵۰۰ تنی پرورش تیلاپیا در شهرستان فردوس آغاز و برای تکمیل آن ۱۱ میلیارد تومان برآورد شده است.
 
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: این طرح در سه فاز یک هزار و ۵۰۰ تنی اجرا و بهره‌برداری می‌شود.
 
وی گفت: اکنون بیش از ۷۰۰ استخر پرورش آبزیان با ظرفیت سالانه بیش از ۱۲۰۰ تن در استان فعال است که با اجرایی شدن طرح‌های پرورش تیلاپیا در خراسان جنوبی با استفاده از منابع آبی موجود، تولیدات به پنج هزار تن افزایش خواهد یافت.
 
سعیدی ادامه داد: به زودی مطالعات ۱۲ حلقه چاه که آب آن قابل استفاده در کشاورزی نیست در شهرستان سرایان آغاز خواهد شد تا برای پرورش ماهی تیلاپیا به صورت باز و سالن مورد استفاده قرار گیرد.
 
وی با بیان اینکه سرانه مصرف ماهی در خراسان جنوبی پایین است یادآور شد: سرانه مصرف ماهی در استان چهار کیلو و ۸۰۰ گرم به ازای هر نفر در سال است در حالیکه این میزان در کشور ۱۲ کیلوگرم و در دنیا ۲۸ کیلوگرم است.
 
سعیدی با تاکید بر اینکه افزایش سرانه مصرف ماهی در استان نیاز به فرهنگ‌سازی و کارهای ترویجی دارد گفت: در این زمینه بایستی فرمانداری‌های شهرستان‌ها با در نظر گرفتن اعتبار برای انجام کارهای ترویجی و آموزشی ما را یاری کنند.
 
وی گفت: خراسان جنوبی دارای تنوع منابع آبی است که برای پرورش آبزیان نیازمند بررسی‌های بیشتر در حوزه‌های مختلف است.
 
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به سفر اخیر رئیس سازمان شیلات ایران به استان اظهار داشت: در این سفر قول داده شد ۳۰۰ هزار قطعه بچه ماهی کپور به صورت رایگان در اختیار استان قرار گیرد و بین بهره‌برداران توزیع شود که شهرستان بشرویه در اولویت توزیع خواهد بود.
 
استان مرزی و کویری خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و کشاورزی و دامداری از بخش‌های اصلی اقتصاد این استان است.
(سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸) ۱۴:۱۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها