پنج شنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۷
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۶۹۷۷
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس سرویس عمومی

سازمان غذا و دارو ضامن ارزی تولیدکنندگان دارو‌های گیاهی/ تولید ماده اولیه وارداتی با همکاری وزارت کشاورزی کلید خورد

خانوی گفت: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تولید قراردادی ماده اولیه‌های وارداتی دارو‌های گیاهی در داخل کشور را آغاز کردیم.

مهناز خانوی مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ، درباره حمایت از تولید کنندگان دارو‌های گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی در سال رونق تولید اظهار کرد: موضوعی که سال ۹۷ اجرای آن کلید خورد و در سال ۹۸ اجرای آن تسریع شد کمک به تولید کنندگان برای واردات ماده اولیه است.

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: به دلیل چالش در نقل و انتقال ارزt تولید کنندگان با مشکل پرداخت هزینه برای تأمین ماده اولیه روبرو هستند و سازمان غذا و دارو تلاش کرده است تا وقتی ماده اولیه وارد گمرک می‌شود تولیدکنندگان در بحث انتقال ارز دچار چالش نشوند و ماده اولیه به موقع از گمرک ترخیص شود.

حل چالش تامین ارز ماده اولیه با تضمین سازمان غذا و دارو

خانوی اظهار کرد: حل چالش تامین ارز ماده اولیه به نوعی حمایت از تولید کنندگان محسوب می‌شود چرا که سازمان غذا و دارو ضامن تولید کنندگان دارو‌های طبیعی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی نزد بانک مرکزی می‌شوند تا بتواند با ترخیص ماده اولیه بتواند تولید محصول را ادامه دهد.

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو بیان کرد: همچنین نشست‌های مشترکی با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرده‌ایم تا آمار ماده اولیه مورد نیاز تولید کنندگان دارو‌های گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی را تدوین کنیم و فهرست به روز شده‌ای تهیه شده و در اختیار وزارت کشاورزی قرار گرفته تا کشاورزان فرآورده‌های مورد نیاز تولید کنندگان دارو‌های گیاهی و فرآورده‌های طبیعی را تولید کنند.

تولید قراردادی ماده اولیه وارداتی داروهای گیاهی کلید خورد
خانوی ادامه داد: در شرایط کنونی وزارت جهاد کشاورزی با سازمان غذا و دارو همکاری می‌کند تا بحث کشت مبتنی بر قرارداد راه اندازی شود به عنوان مثال تولید کننده‌ای اظهار کند که می‌تواند ماده اولیه‌ای مانند آویشن را با کیفیت بالا تولید کند با حضور نماینده وزارت کشاورزی، سازمان غذا و دارو و تولید کننده قرارداد تولید ماده اولیه به میزان مورد نیاز تدوین و امضا شود.

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: قدم‌های اولیه به کمک وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی برداشته شده است و حضور استارت آ‌پ‌ها می‌تواند در حوزه فرآورده‌های طبیعی و سنتی بسیار کمک کننده باشد و پیش بینی می‌کنیم که در یک یا دو سال آ‌ینده بازخورد‌های بسیار خوبی در صنعت دارو‌های گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی داشته باشیم.

(پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸) ۱۰:۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید