چهارشنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۶۹۶۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

راندمان آبیاری در بخش کشاورزی سالانه ۱ درصد رشد داشته است

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری گفت: هدف از سرمایه گذاری در توسعه سامانه های نوین آبیاری، افزایش راندمان در بخش بوده و از دهه ۷۰ به بعد راندمان کل آبیاری هر سال حدود یک درصد رشد داشته است.

عباس زارع در خصوص اهداف وزارت جهاد کشاورزی از توسعه سامانه‌های نوین آبیاری اظهارداشت: هدف نهایی از سرمایه‌گذاری در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی است و تمامی طرح‌های آبیاری کشور نیز با هدف افزایش راندمان آبیاری مورد مطالعه طراحی و اجرا قرار می‌گیرد.
وی افزود: بررسی روند تغییرات راندمان آبیاری طی سال‌های مختلف نشان می‌دهد که راندمان کل در دهه‌های ۷۰، ۸۰ و نیمه اول دهه ۹۰ به ترتیب ۲۹.۷، ۳۶ و ۴۳.۸ است؛ بدین معنا که از دهه ۷۰ به بعد راندمان کل آبیاری هر سال حدود یک درصد رشد داشته است. به عبارتی روند افزایش راندمان آبیاری مطابق مقادیر پیش بینی شده در برنامه‌های توسعه‌ای کشور حدود یک درصد در سال بوده است.
مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری با اشاره به دیگر اهداف استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری خاطرنشان کرد: اثربخشی سامانه‌های نوین آبیاری در سطح مزارع شامل افزایش راندمان آبیاری، کاهش تلفات و توزیع یکنواخت آب، ارتقا بهره وری آب کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، تسکین مشکلات ناشی از بحران کم آبی و کاهش تبعات محیطی و اجتماعی خشکسالی‌ها، محرومیت زدایی و حمایت از اقشار مولد جامعه از جمله این اهداف هستند.
وی افزود: تجارب عینی نتایج میدانی تحقیقات دانشگاهی و گزارش‌های پژوهشی متعدد نشان از موفقیت سامانه‌های نوین آبیاری در این عرصه‌ها دارد.

(چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸) ۱۴:۲۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها