سه شنبه / ۱۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۷
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۶۷۴۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

صادرت ۲۱۸ هزار تن خوراک دام به بازار‌های هدف/ کیفیت خوراک دام داخل با سایر کشور‌ها قابل رقابت است

صارمی گفت: سال گذشته ۲۱۸ هزار تن خوراک دام به کشور‌های عراق، ترکیه، قطر، عمان، بحرین، کویت و ترکمنستان صادر شد.

تورج صارمی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام در پنجمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان با اشاره به اینکه خودکفایی در تأمین خوراک دام به همت تولید کنندگان روز به روز افزایش یافته است، اظهار کرد:با توجه به اینکه کیفیت خوراک دام ضامن سلامت غذایی است، از این رو خودکفایی در تامین خوراک دام مورد نیاز امری ضروری به شمار می‌رود.
وی افزود: بنابر پیش بینی فائو تا سال ۲۰۵۰، تولید انواع محصولات پروتئینی در دنیا به ۱.۶۴ میلیارد تن می‌رسد که طبق آن باید ۱.۷ میلیارد تن خوراک دام تولید شود.
صارمی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸، ۱.۱۲ میلیارد تن انواع خوراک دام در دنیا تولید شده است که بیش از ۶۰ درصد آن به کشور‌های  چین، آمریکا، برزیل، هند، روسیه، فرانسه، ایران و اتحادیه اروپا اختصاص دارد.
وی با تاکید بر افزایش ظرفیت مرغ و گوشت در کشور بیان کرد: صنعت خوراک دام در کشور ما بیش از ۶۰ سال سابقه دارد، بنابر آمار در سال ۸۷، ۴۰۰ واحد با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در کشور داشتیم که در سال ۹۷، به ۷۰۰ واحد با ظرفیت اسمی ۲۱ میلیون تن و ظرفیت واقعی ۱۰.۵ میلیون تن رسید.
این مقام مسئول ادامه داد: طی ۱۵ سال اخیر کارخانجاتی با مجهز به تکنولوژی روز دنیا در کشور احداث شدند به طوریکه این کارخانه‌ها از نظر تکنولوژی امکان رقابت با سایر کشور‌ها را دارند.
وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تا ۹۷ تولید خوراک دام در کشور ۱۴ درصد رشد داشته است، افزود: در سال ۹۷ سهم خوراک دام و طیوری ۴۰ درصد و ۶۰ درصد انواع دیگر خوراک بوده است.
صارمی درباره میزان تولید خوراک دام در استان‌ها گفت: استان‌های خراسان رضوی، مازندران، فارس، اصفهان جزء استان‌های برتر در تولید خوراک دام به شمار می‌روند.
مدیر کل بهبود تغذیه و جایگاه دام با بیان اینکه کیفیت تولید خوراک دام به کارخانجات ما با کشور‌های دنیا قابل رقابت است، بیان کرد: در سال ۹۷، ۲۱۸ هزار تن خوراک دام به کشور‌های عراق، ترکیه، قطر، عمان، امارات، بحرین، کویت، ترکمنستان و آسیای میانه صادر شد.
وی با بیان اینکه اطلس خوراک دام راه اندازی شده است، گفت: هم اکنون ۵۵۰ کارخانه اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند و به این ترتیب بستر مناسبی برای تجارب ایجاد شده است.
صارمی در پایان با اشاره به دستاورد‌های برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی منجر به افزایش مبادلات داخلی و خارجی، بهبود کیفیت خوراک دام، ایجاد بازار‌های جهانی، انتقال دانش تکنولوژی، بهره گیری از علوم و تکنولوژی‌های نوین و بهبود ضریب تبدیل جیره‌های غذایی نقش مهمی دارند.

(سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸) ۱۷:۰۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید