شنبه / ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۱
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۶۶۶۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

دلالان زیره رودست می خوردند/ شفافیت قیمت‌ها با سازوکار بورس کالا

یک فعال بازار زیره استان گلستان معتقد است که راه‌اندازی گواهی سپرده زیره در بورس کالا از یک سو موجب شفافیت قیمت این محصول شده و از سوی دیگر باعث می شود تا کشاورزان محصول خود را بدون هیچ واسطه ای به بهترین قیمت در بازار داخلی عرضه کنند.

فریدون سالارخوانی در خصوص مزایای راه اندازی گواهی سپرده زیره سبز در بورس کالای ایران گفت: با توجه به کشت بالای زیره و زعفران در استان گلستان و همچنین وجود واسطه های پرشمار، بهترین اهرم برای کشاورزان این است که بتوانند بدون واسطه محصول خود را با قیمت واقعی بفروشند که این امکان تنها از طریق سازوکار بورس کالا فراهم می شود.
این فعال بازار زیره استان گلستان تاکید کرد: ورود محصول زیره به بورس کالا باعث می شود تا کشاورزان تولیدشان را بدون هیچ واسطه ای در بازار داخلی عرضه کنند و بعد از کسب تجربه در نهایت بتواند در بازار خارجی نیز فعال شوند.
به گفته وی، مبادلات سنتی محصولات کشاورزی همواره برای کشاورز و تولیدکننده دارای هزینه های اضافی زیادی است که در صورت آشنایی کشاورزان با مزایای بورس، عمده کالاها پس از برداشت راهی تابلوی بورس می شود و بسیاری از هزینه ها در روند تولید و فروش نیز کاهش می یابد.
سالارخوانی ادامه داد: عرضه زیره در بورس کالا علاوه بر حذف واسطه ها، در شفافیت قیمت محصول و کشف قیمت عادلانه آن نیز بسیار موثر است زیرا از این طریق تولید کننده و مصرف کننده رو به روی هم قرار می گیرند که در این صورت واسطه ها حذف شده و معامله برد- برد صورت می گیرد به طوری که هر دوطرف از این معامله منتفع می شوند.
وی تصریح کرد: راه اندازی گواهی سپرده زیر سبز برای کشاورزان بسیار سودمند است و و قطعا با استقبال مواجه می شود از سوی دیگر بعد از راه اندازی گواهی سپرده، امکان راه اندازی معاملات آتی و آپشن این محصول وجود دارد. البته در این حوزه باید اطلاع رسانی گسترده ای صورت بگیرد به طوری که اگر کشاورزان با نحوه معاملات آتی و آپشن آشنا شوند مطمئنا دیگر به سراغ فروش ارزان محصولاتشان به واسطه ها آن هم پیش از فصل برداشت نمی روند.

(شنبه ۸ تیر ۱۳۹۸) ۱۲:۵۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید