سه شنبه / ۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۰
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۸۶۶۲۵
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

کاهش ۱۰ هزار تومانی گوشت قرمز در کشور/ شرایط متعادلی در تولید مرغ داریم

رضایی گفت: امسال زایش دام از شرایط خوبی برخوردار بود و همین امر موجب کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت در سطح کشور شد.

 مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه دومین نشست تشکل های جهادی در رونق تولید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های مناسب و حاصلخیزی مراتع، زایش دام از شرایط خوبی برخوردار بود که همین امر موجب شد قیمت گوشت به طور متوسط در سطح کشور ۱۰ هزار تومان ‌کاهش یابد و به نقطه متعادلی برسد.
 
وی درخصوص واردات گوشت گفت: با توجه به آنکه موظف هستیم برای ذخایر استراتژیک واردات داشته باشیم، از ابتدای سال تا کنون ۳۴ تا ۳۵ هزارتن گوشت گوساله و ۴ تا ۵ هزارتن گوشت گوسفند وارد کشور شد.
 
رضایی با اشاره به اینکه در زمینه تولید مرغ شرایط متعادلی داریم، بیان کرد: براین اساس پشتیبانی امور دام موظف است مازاد نیاز مرغداران را خریداری کند، در یک ماه گذشته ۲۲۰ هزارتن مرغ در کشور تولید شد که با احتساب نیاز داخل ۲۰ هزارتن مرغ مازاد باید توسط پشتیبانی خریداری شود، ضمن آنکه مجوز صادرات به صورت محدود داده ایم تا بتوانیم بازارهای صادراتی را حفظ کنیم.
 
وی قیمت گوشت قرمز را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: قیمت گوشت مرغ براساس آنچه مدنظر وزارت جهاد کشاورزی است همراه با سود منطقی در بازار باید عرضه شود، به همین منظور کارگروهی در وزارت صمت تشکیل شده تا نرخ کارشناسی مرغ را برحسب قیمت تمام شده تولید اعلام کند.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت کنونی هر کیلو گوسفند زنده را ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، قیمت گوشت نسبت به ایام قبل از عید کاهش پیدا کرده است که با ورود گوشت به بازار، مجدد قیمت‌ها شکسته می‌شود.
 
رضایی گفت: با توجه به بارش‌های اخیر و شرایط خوب زایش پیش بینی می‌شود که تولید گوشت قرمز تا پایان سال به ۸۶۰ هزار تن برسد، نکته حائز اهمیت آن است که به سبب شرایط مساعد مراتع و دسترسی عشایر به علوفه رایگان، هزینه تولید کاهش پیدا کرده است.
 انتقاد وزارت جهاد کشاورزی از افزایش قیمت سبوس
 
معاون وزیر امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از افزایش قیمت سبوس بیان کرد: اخیرا قیمت سبوس بدون حضور وزارت جهاد کشاورزی در کارگروهی مصوب شده است، به همین دلیل ما اعتراض خود را به وزارت صمت اعلام کرده‌ایم.
 
وی گفت: قیمت هر کیلو سبوس طبق مصوب قبل   ۸۶۰ تومان بود و اکنون قیمت هر کیلو سبوس به یک هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یافته است که وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این نوسان قیمت اعتراض دارد، چرا که رشد چشمگیر قیمت منجر به افزایش هزینه تولید می‌شود.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان درباره آخرین وضع نهاده‌های دامی تصریح کرد: در بهمن سال گذشته به سبب نوسان نرخ نهاده‌های دامی، وزارت جهاد کشاورزی سیستم توزیع را عوض کرد به گونه‌ای که هم اکنون از طریق جهاد کشاورزی استان‌ها در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرند و اگر تولیدکنندگان با مشکلاتی در توزیع و قیمت در خصوص نهاده‌های دامی مواجه شدند، موضوع را به ما گزارش دهند.
(سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸) ۱۴:۱۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها