یکشنبه / ۲ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۶
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۸۶۵۷۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

آتش سوزی های مشکوک مزارع گندم عراق را نابود می‌کند

تولید کنندگان گندم و جو در عراق به اندازه ۷ هزار زمین فوتبال از مزارع خود را به دلیل آتش سوزی از دست دادند. هنوز مشخص نیست این آتش سوزی ها عمدی بوده یا به خاطر دمای بالای هوا اتفاق افتاده است.

علی رغم دستیابی به بالاترین نرخ تولید گندم از سال 1998 ، موفقیت عراق در کشاورزی به خاطر آتش سوزی های مشکوک خراب می شود.
 کشاورزان عراقی پس از سالها کار و با بهره گیری از بارندگی های سنگین سال جاری، به خودکفایی در تولید گندم و جو رسیدند ولی تلاش آنها طی چند ساعت با آتش گرفتن محصولاتشان در مناطق مختلف شمال عراق از بین رفت.
 صحنه های سوختن صدها هکتار زمین در نینوا ، کرکوک و سالامی در هفته اول ژوئن فضای مجازی را پر کرد و ناظران نظرات متفاوتی در مورد مقصر این حوادث دادند.
 تولید کنندگان گندم و جو به اندازه 7 هزار زمین فوتبال از مزارع خود را از دست دادند. هنوز مشخص نیست این آتش سوزی ها عمدی بوده یا به خاطر دمای بالای هوا اتفاق افتاده است.
 عادل عبدالمهدی ، نخست وزیر عراق در یک کنفرانس خبری در اواخر می، میزان خسارات را کم اهمیت جلوه داده و نام هیچ کسی را به عنوان مجرم نبرد. عبدالمهدی احتمال آتش افروزی را رد کرد و گفت:« میزان خسارات چندان هم زیاد نیست. این اتفاق هر جای دیگری از دنیا به خاطر دمای بالا می افتد».
ولی  اظهارات صالحی الحسنی ، وزیر کشاورزی عراق مخالف با نظر نخست وزیر است:« آتش‌سوزی‌ها خسارت هایی به جای گذاشته که به اقتصاد ملی آسیب می رساند».
 گروه داعش مسئولیت این آتش‌سوزی‌ها را قبول کرده است.
 محصول کشاورزان کرد هم به شدت تحت تأثیر آتش‌سوزی‌ها قرار گرفته‌است. آنها ادعا می‌کنند این آتش را اعضای داعش که خواستار مالیات بودند به راه انداخته اند ولی گروه‌های دیگر آن را نتیجه اختلافات بر سر زمین می دانند. برخی کشاورزان هم آن را اقدامی تاکتیکی برای بی‌ثبات کردن امنیت غذایی کشور تصور می کنند.
 عراق مدتهاست به واردات غذا وابسته است ولی ناظران می گویند این کشور در جهت خودکفایی در تولید محصولاتی مثل ماهی ، گوجه ، سیر و دانه های غلات پیش می رود.
 حقیقت جایی بین ادعاهای متناقض و نیاز عموم به پاسخگویی قرار دارد. سابقه ضعیف دولت در برخورد با جرائم امید چندانی به جای نمی گذارد.

(یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸) ۱۲:۴۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها