چهارشنبه / ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۲۳:۱۴
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۶۵۰۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

کاهش تقاضا عامل اصلی افت قیمت زعفران/ حداقل و حداکثر نرخ طلای سرخ اعلام شد

حسینی گفت: مشکلات مربوط به بازگشت ارز و کاهش تقاضا نسبت به عرضه منجر به افت ۲ میلیون تومانی قیمت زعفران طی هفته‌های اخیر در بازار شد.

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران از کاهش ۲ میلیون تومانی نرخ زعفران در بازار طی هفته‌های اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۸ میلیون و حداکثر ۱۱ میلیون تومان است.
وی مشکلات مربوط به بازگشت ارز و کاهش تقاضا نسبت به عرضه را دلیل اصلی افت قیمت زعفران در بازار دانست و افزود: صادرکنندگان حرفه‌ای به سبب مسائل پیمان سپاری و تعهد ارزی تمایلی به صادرات ندارند که روند کند صادرات منجر به کاهش قیمت زعفران شده است که امیدواریم با تمهیدات بانک مرکزی، این کاهش قیمت به صورت اصولی در روز‌های آتی جبران شود.
حسینی قیمت زعفران در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی بازار بعید است که کاهش قیمت زعفران استمرار یابد، ضمن آنکه به سبب هزینه‌های کنونی تولید که کشاورزان متحمل می‌شوند، قیمت‌های کنونی مطلوب نیست.
عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: اگرچه براساس رصد بازار، رشد جزئی قیمت زعفران در روز‌های آتی دور از انتظار نیست، اما هم اکنون نمی‌توان درصدی برای این افزایش قیمت اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه آمار زعفران تنها تا پایان فروردین از سوی گمرک اعلام شده است، بیان کرد: براساس آمار گمرک تا پایان فروردین، ۱۲ تن زعفران صادر شده که نسبت به ماه‌های قبل کاهش داشته است، پیش بینی می‌شود که در ماه‌های آتی صادرات زعفران شتاب بیشتری به خود بگیرد.
به گفته حسینی، شروع تعطیلات تابستانی و ازدیاد تقاضا برای خرید زعفران از سوی برخی از کشور‌ها و صنایع در بهبود شرایط بازار و افزایش قیمت تاثیر گذار خواهد بود.
عضو شورای ملی زعفران در پایان درباره آخرین وضعیت تولید طلای سرخ تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر و استقبال کشاورزان از توسعه کشت زعفران پیش بینی می‌شود که تولید این محصول در سال زراعی پیش رو به ۵۰۰ تن برسد.

(چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸) ۲۳:۱۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید