چهارشنبه / ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۶۴۹۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

بازسازی آب بندهای شمال تولید آبزیان را ۵۰ درصد افزایش می دهد

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران پیش بینی کرد با بازسازی آب بندان های استان‌های شمالی کشور طی دو سال آینده بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تولید آبزیان افزایش یابد.

حسین علی عبدالحی افزود: در مورد آب بندان ها، تفاهمنامه‌ای در آذر سال ۹۷ میان وزارت جهاد کشاورزی، استانداری‌های استان گلستان، مازندران و گیلان و سازمان برنامه و بودجه منعقد شد.
وی هدف از امضای این تفاهمنامه را افزایش حجم آب تنظیمی بخش کشاورزی، مهار و کنترل سیلاب و تغذیه آب‌های زیر زمینی، افزایش آبزی پروری و توسعه گردشگری عنوان کرد.
عبدالحی با بیان اینکه ۲۵ درصد آبزی پروری در کشور در حوزه آب بندان ها انجام می‌گیرد، اظهار داشت: تعداد آب بندان ها در سه استان شمالی کشور ۲۱ هزار و ۶۰۰ مورد و سطح مفید آن نزدیک به ۳۴ هزار هکتار است.
وی متوسط تولید آبزی در آب بندهای سه استان شمالی کشور را ۱.۵ تا ۳ تن در هکتار عنوان کرد.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: عمده آب بندان ها در استان مازندران ظرف چند سال اخیر بازسازی و توسعه یافته و بیشترین تولید آبزی پروری را در حوزه آب بندان در این استان داریم به طوری که در سال ۹۴ نزدیک به ۳۶ هزار تن، سال ۹۵ حدود ۴۰ هزار تن، سال ۹۶ حدود ۴۰ هزار تن و سال گذشته ۴۰ هزار و ۸۲۵ تن در حوزه آب بندان مازندران آبزی پروری صورت گرفت.
وی افزود: بیشترین تعداد آب بندان ها را در استان گیلان داریم که حدود ۱۲۰۰ مورد است و در اغلب این آب بندان ها، اختلافات در زمینه مالکیت و بهره برداری میان روستاییان یا شوراها و سایر بهره برداران وجود دارد و اگر موضوع مالکیت و بهره برداری در این آب بندان ها مشخص شود، راندمان تولید آبزیان در این حوزه‌ها افزایش خواهد یافت.
عبدالحی درباره پرورش گونه‌های مختلف ماهی در آب بندان ها تصریح کرد: در آب بندان ها چهار گونه کپور، آمور، بیگ هد و فیتوفاگ پرورش داده می‌شود و در کنار آن می‌توان پرورش ماهیان خاویاری و همچنین ماهی سوف را برای مبارزه با ماهیان هرز انجام داد.

(چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸) ۱۱:۰۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها