چهارشنبه / ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۴۷
سرویس : خشکبار، حبوبات و تنقلات
کد خبر : ۸۶۴۸۹
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس خشکبار، حبوبات و تنقلات

راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است که در منطقه بم در حال اجراست .

مسعود لطیفیان سه شنبه شب در نشست ویژه طرح ملی دهکده خرمای بم عنوان کرد: راه اندازی دهکده خرما در جهت افزایش بهره وری تولید خرما در منطقه بم که به همت مسؤولان شهرستان بم در حال انجام است پروژه‌ای مفید و بی نطیری برای کشور بشمار می رود.
 
لطیفیان گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه‌های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است و این اقدام زیرساختی نقش موثری در تولید خرما و ایجاد ارزش افزوده برای باغداران دارد.
 
وی تصریح کرد: مشکلاتی باعث بهره وری پایین تولید در حوزه نخیلات می‌شود که از جمله آنها مربوط به نخیلات درجه دو است که به حداکثر بهره وری نرسیده‌اند و قابلیت اصلاح دارند و بخشی دیگر مربوط به نخیلات درجه سه پیر و فرتوت نی باشد و از رده خارج شده‌اند یا نامرغوب هستند که در حال اصلاح این نخیلات درجه دو و سه هستیم.
 
لطیفیان ادامه داد: طرح‌های اعتباری در حوزه اصلاح باغات موجود است که یکی از این طرح‌ها بحث یارانه نهال است.
 
وی در خصوص منع صادرات و پرداخت عوارض گمرک خرما اظهارداشت: وزارت جهاد مطلقاً با بستن هرنوع عوارض یا ممانعت از صادرات خرما که بازار بین المللی را دچار خدشه کند مخالف است و با پیگیری‌هایانجام گرفته از وزارت جهاد بسیاری از این موانع برداشته شده است.
 
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: سال آینده برای بازار داخلی و خارجی خرما بسیار خوب پیش بینی می‌شود و در همین جهت قصد راه اندازی صندوق ملی حمایت از محصول خرما بمنظور حمایت از خرماداران را در شهرستان بم داریم.
 
لطیفیان یادآور شد: صندوق حمایت از محصول خرما در قالب حمایت‌های تخصصی تشکیل می‌شود که براساس برنامه ریزی ها میزان سرمایه اولیه صندوق ملی حمایت از خرما سهم دولت ۴۹ درصد و سهم بخش غیردولتی ۵۱ درصد است.
 
شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.
(چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۴۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها